"Během této dopravně bezpečnostní akce zkontrolovaly dvě desítky dopravních policistů celkem 184 motorových vozidel. Za 70 zjištěných přestupků v dopravě policisté uložili blokové pokuty ve výši 50 300 korun," řekla v úterý policejní mluvčí Pavla Soukupová. Nejčastějším prohřeškem řidičů bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, kterou nedodrželo celkem 41 řidičů. V devíti případech řidiči nepoužili bezpečností pásy, v šesti případech motoristé na železničních přejezdech předjížděli jiná vozidla a v pěti případech policisté zjistili nevyhovující technický stav motorových vozidel.

"Dopravní akce zaměřená na dodržování pravidel pří průjezdu přes železniční přejezdy se uskutečnila v Plzeňském kraji zároveň na osmi stanovištích. Policisté sledovali provoz například na přejezdu mezi Třemošnou a Kaznějovem na severním Plzeňsku, v Rokycanech, v Přešticích na jižním Plzeňsku nebo ve Velkém Boru na Klatovsku a v Havlovicích a Holýšově na Domažlicku," řekla mluvčí policie Martina Kohoutová.

Právě předjížděním na železničním přejezdu předvedlo šest motoristů, jak lze bleskově přijít o řidičský průkaz a ještě k tomu zaplatit tučnou pokutu. "Za předjíždění na přejezdu dostane řidič pokutu ve výši od pěti do deseti tisíc korun. Kromě toho je mu uložen zákaz řízení nejméně na půl roku až na jeden rok," komentovala mluvčí Kohoutová nejpřísnější prohřešky šesti řidičů, které policisté přistihli a natočili na kameru při předjíždění na železničních přejezdech. Nejčastěji se předjíždění na přejezdu dopouštěli motoristé na železničním přejezdu před Kaznějovem. Tam byli při předjíždění přistiženi čtyři motoristé.

Speciální dopravní akce zaměřená na železniční přejezdy byla v Plzeňském kraji letos poprvé, minulý týden se již uskutečnila také v Karlovarském kraji. "Jen v Plzeňském kraji evidujeme do konce května celkem 13 dopravních nehod na železničních přejezdech, loni to bylo za stejné období 19 nehod a zemřel jeden člověk. Letos zatím nebyla žádná smrtelná nehoda na přejezdu, jedna osoba vyvázla s těžkým zraněním," uvedla mluvčí policie Martina Kohoutová.

"Od začátku letošního roku do 22. června eviduje Drážní inspekce na železničních přejezdech v České republice už 93 nehod, při kterých zahynulo 14 osob a dalších 39 bylo zraněno. V prvních pěti měsících loňského roku zahynulo při 87 nehodách na železničních přejezdech 17 lidí," řekl Zdeněk Neusar, mluvčí Drážní inspekce.