"S rozvojem reprodukční techniky se zvyšuje i kvalita padělků," řekl Šurek. Dodal, že na jižní Moravě je amatérsky v malých sériích vyrábějí nejčastěji mladí lidé do třiceti let, kteří rozumějí počítačové technice a umějí s ní velmi dobře pracovat.

"Problémem je nízká objasněnost případů, která dosahuje jen asi deseti procent," přiznal Šurek s tím, že bankovky se dostanou do rukou kriminalistů až se značným zpožděním. "Většinou se objeví až při počítání tržeb v bance," konstatoval.

Podle policistů se v posledních třech letech na jihu Moravy nevyskytly žádné pokusy udávat do oběhu falešné peníze padělané profesionálními gangy. "Ročně zachytíme v regionu asi pět set kusů falešných bankovek a ojediněle i mincí, které házejí hazardní hráči do výherních automatů," uvedl Šurek.

Padělatelé peněz se podle slov jihomoravských kriminalistů specializují na rozdíl od minulých let takřka výhradně na českou měnu a bankovky nižší nominální hodnoty. "Jsou si dobře vědomi, že většina velkých obchodů si již instalovala čtečky, které pravost velkých bankovek nebo eur ověřují," konstatoval Šurek.