Podle specialistů na hospodářskou kriminalitu nabízí muž od roku 2006 prostřednictvím vlastních webových stránek zajištění práce v cizině. "Po zaplacení dvoutisícového poplatku dostalo 5779 klientů poštou DVD s obecnými odkazy a kontakty na zahraniční zprostředkovatelny práce, které jsou běžně dostupné z veřejných zdrojů. Součástí zásilky byla i vlastnoručně sestavená brožura s podobně obecnými údaji," řekl Salát.

Po oznámení některých klientů, kteří se cítili podvedeni, zahájila jihomoravská hospodářská kriminálka zprostředkovatelovo vyšetřování. "Při domovní prohlídce jsme zajistili písemnosti, dvě vozidla, výpočetní techniku a na účtech jsme se souhlasem státního zástupce nechali obstavit podezřelému asi čtyři miliony korun," dodal Salát.

Podnikatele vyšetřuje policie na svobodě. Podle kriminalistů není jisté, zda případ skončí před soudem. "Klíčovou věcí budou výpovědi všech poškozených, kteří musejí kriminalistům popsat, jak vlastně nabídku na zprostředkování práce pochopili," uvedl Salát.

Pokud se však státní žalobce ztotožní s trestním stíháním pro podvod, byl by muž před soudem ohrožen až dvanáctiletým vězením. "V každém případě je dobré, a zvlášť nyní v letních měsících, pečlivě zvážit veškeré nabídky na zprostředkování práce v cizině, zvlášť tehdy, pokud člověk někomu posílá dopředu své peníze," konstatoval vyšetřovatel.