"Je to pravda, zrušili to, právě jsem odvolával už objednaný přenosový vůz," potvrdil deníku producent Richard Němec, který natáčení spolu s pražským Divadlem Archa chystal dva měsíce. Producentka chystaného filmu Radka Kadlecová potvrdila informaci MF DNES, že Havel filmové Odcházení nakonec natočí sám. "Je to jeho konečné rozhodnutí, dlouho se k němu odhodlával. Má o filmu jasnou vlastní představu," vysvětlila producentka.

Stručným "ano" stvrdila Kadlecová rovněž další informace MF DNES o hereckém obsazení chystaného filmu, jež se liší od divadelní verze v Arše. Na jevišti mají hlavní role Zuzana Stivínová a Jan Tříska, ve filmu dostane šanci Dagmar Havlová, pro niž dotyčnou roli její manžel původně napsal. Před kamerou by se měli nově objevit také Josef Abrhám, Jaroslav Dušek nebo Eva Holubová.

Filmovou verzi Odcházení chystal s Havlem nejprve režisér Jaroslav Brabec, který však vyžadoval výraznější úpravy divadelního textu. O tom, že látku nakonec hodlá režírovat její autor sám, už Brabec ví. "Ano, říkal mi to. A myslím, že je to ideální volba," uvedl Brabec. "Přál bych mu, aby mu to vyšlo. Havel má totiž pocit, že filmařina je hra, a pokud mu ten pocit zůstane, bude to bezvadné," řekl novinám režisér.

Havlovo filmové Odcházení se nachází teprve ve stadiu příprav, točit by se mělo příští rok. Zato divadelní verze už se hraje na řadě scén a bude pokračovat i v Arše, která se svou inscenací za rok pojede dokonce do Koreje. Hru o nelehkém loučení s mocí už uvedly i scény v Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové či Bratislavě, měla premiéru ve Varšavě nebo v Londýně, o práva si řeklo Německo, Chorvatsko a další země. Havel osobně objížděl různá představení Odcházení, porovnával jejich rozdílné kvality a zřejmě odtud se zrodilo jeho přání natočit filmovou verzi Odcházení osobně. Podle hlasů z kuloárů chce mít výsledek takříkajíc "pod kontrolou", uzavírá MF DNES.