Minifestival pořádá knihovna už poosmé. "Akci organizujeme v rámci Hradišťského kulturního léta vždy na konci školního roku. Chceme tak malým čtenářům připomenout, že prázdniny jsou tou nejlepší dobou k četbě knížek," poznamenala Hanáčková.

V pondělí zahájí festival vyhlášení cen dětské výtvarné a literární soutěž Ex-libris 2009 a Píšu povídky, píšu básně. Zatímco do výtvarné soutěže se přihlásilo celkem 143 dětí, do literární se zapojilo 111 školáků. "Ve výtvarné soutěži oceníme ve dvou kategoriích celkem 18 dětí, v literární pak 29 dětí," upřesnila knihovnice. Slavnostního vyhlášení budou přítomny i děti a knihovnice z Povážské Bystřice.

Tradičně po celou dobu konání festivalu nebude chybět ani oblíbený čtený večerníček. Pohádky podle vlastního výběru budou předčítat herci místního Slováckého divadla, premiérově se pak jednoho čtení zhostí ve středu také starosta města Libor Karásek (ODS). Čtený večerníček je na programu vždy v 18 hodin na Mariánském náměstí. "Vzhledem k nepříznivému počasí jsme zorganizovali i náhradní variantu. Pokud bude pršet, přemístí se večerníček do prostor naší knihovny," poznamenala Hanáčková. Na čtení jsou pro děti připraveny i stylové večerníčkové čepice poskládané z novin.