Třeštíková se narodila 22. června roku 1949 v Praze. Vystudovala dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Od roku 1974 působila jako dramaturgyně a po roce 1977 se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty zaměřené na mezilidské vztahy a sociální problémy. Řadu svých snímků točila časosběrnou metodou v průběhu několika let.

Během své kariéry spolupracovala s Radou české televize jako externí spolupracovník etického panelu a v roce 2007 krátce působila na postu ministryně kultury České republiky.

Třeštíková natočila více než čtyřicet dokumentárních filmů. Známé jsou například její dokumenty Manželské etudy, Deset let v životě mladého muže, Marcela nebo René natáčené časosběrnou metodou. Film Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville v roce 2007. Za snímek René získala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Hlavní postavou časosběrného dokumentu René je nenapravitelný kriminálník a také osobitý spisovatel René Plášil. V průběhu let strávených za mřížemi se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky napsaným tetováním "Fuck of people", které má na krku. Dokument Třeštíková natáčela dlouhých 20 let.