Po 19. hodině se pro zájemce otevře 50 pražských kulturních institucí, které vedle stálých expozic nabídnou i bohatý doprovodný program. "Moc nás těší velký zájem návštěvníků o tuto jedinečnou akci, neboť jsou to právě oni, kdo vytváří neopakovatelnou atmosféru Pražské muzejní noci. Když nám bude počasí přát, věřím, že společně překonáme návštěvnický rekord z loňského roku, který činil 202 000 vstupů," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní muzeum zájemcům zdarma zpřístupní své stálé expozice i současné výstavy, mezi něž patří Republika, Cesta na Severní pól či Evropa, kolébka světového porodnictví. Pro návštěvníky bude tradičně připraven lis, na němž si mohou sami vytisknout pamětní list. Prostory Národního muzea se stanou také dějištěm performance Perpetuum muzeum a přehlídky prvorepublikové módy s názvem Šaty dělaj člověka.

Během Pražské muzejní noci své sbírky zpřístupní také Národní galerie ve všech svých sedmi objektech, Pražský hrad, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Židovské muzeum či Vojenský historický ústav.

Letošní program muzejní noci bude obohacen o účast šesti nových institucí. Zájemci tak mohou v nočních hodinách poprvé navštívit Ekotechnické muzeum, Galerii Akademie múzických umění v Praze, Národní divadlo, Muzeum granátů Magic Garnet, Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky a Chlupáčovo muzeum historie Země.

Dopravní podnik hl. m. Prahy do ulic metropole vyšle 55 autobusů, které budou nasazeny na devět speciálních linek propojujících kulturní objekty. Centrálním bodem bezplatné hromadné dopravy bude Náměstí Jana Palacha, odkud budou autobusy rozvážet návštěvníky muzejní noci po celé Praze. Výjimku tvoří dva spoje, které propojí stanici metra Černý Most s Chvalskou tvrzí a Letňany s Leteckým muzeem ve Kbelích. Dopravní podnik také prodlouží provoz metra a zkrátí intervaly nočních tramvajových spojů na 15 minut, aby návštěvníci Pražské muzejní noci mohli až do půl druhé ranní cestovat pohodlněji.