"Podle dopisu, který jsem obdržel, nemá pan Tesař všechny potřebné informace, aby situaci vyhodnotil," uvedl Pospíšil.

Principál nezávislé pražské divadelní skupiny Tesař podle svých slov sledoval s překvapením vývoj posledních událostí v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, které skončily v úterý odvoláním ředitele Luďka Golata. "Nerozumím tomu, jak je možné, aby na základě výzev jednoho sboristy, jehož motivace jsou poněkud nejasné, se mohla strhnout kampaň, která vede až k celé sbírce nekompetentních rozhodnutí vygradované nestandardním personálním auditem," uvedl Tesař. Podle svých slov z doslovných citací člena operního sboru Jaroslava Pavláska, které zveřejnily Divadelní noviny, usoudil, že dotyčný sborista je nevyrovnané povahy se sklonem k přehánění. Tesaře zaráží, že audit, který prováděla firma specializující se na interpersonální vztahy, je neveřejný, a že se konal nikoliv v divadle, ale na magistrátu.

Podle Pospíšila ale auditorská firma, v níž byl i psycholog, sexuolog a další odborníci, od začátku účastníkům auditu přislíbila anonymitu, proto není možné jeho výsledky zveřejnit. Audit se nekonal přímo v divadle. V průběhu prošetřování stížnosti člena operního sboru Jaromíra Pavláska, k němuž se postupně přidali i další divadelníci, se navíc ukázalo, že už v minulosti se někteří herci a pěvci, ale také diváci bezvýsledně obraceli na předchozí politické vedení města, které je zřizovatelem divadla, se svými připomínkami. Navíc Golat nerespektoval ani rozhodnutí předchozí rady města, které ho omezovalo v množství jeho režií.

V současné době policie zjišťuje, zda se Golat tím, že natočil videokazety na níž má jeho bývalá manželka pohlavní styk s jiným mužem, nedopustil trestného. Aktu měl přihlížet i nezletilý syn Golata jeho tehdejší ženy. "Zatím jsme nikoho neobvinili, potřebuje ještě některá vysvětlení dalších aktérů," řekla agentuře Mediafax policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Luděk Golat se ve středu rozloučil se zaměstnanci divadla i s diváky dopisem, v němž poděkoval za krásné chvíle. Zastupující ředitelka Miloslava Hercíková mu na pokyn zřizovatele nabídla práci adekvátní jeho vzdělání. "Pan Golat přijal na dobu určitou funkci manažera divadla, v níž zúročí své zkušenosti i bohaté umělecké kontakty, včetně zahraničních," uvedl Pospíšil. Dodal, že město už příští týden vyhlásí výběrové řízení na obsazení funkci ředitele divadla.