Extremisté se krátce před 15. hodinou přesunuli před vchod do vazební věznice v Jihlavské ulici. Během pochodu pokřikují hesla "Svoboda, svoboda", "Totalitní stá" a "Odpor". Od vchodu je odděluje policejní páska, neonacisté stojí na chodníku před hlavními dveřmi do věznice.

Na jejich počínání dohlíží také členové antikonfliktního týmu, policistů se psy a opodál stojí dvě policejní vozidla.

"Chtěli jsme upozornit na totalitní praktiky současného režimu," řekl jeden z účastníků demonstrace Jiří Bárta. Poté akce, které proběhla bez konfliktů, skončila.

"Akce se zúčastnilo asi 150 lidí. Dá se říci, že proběhla bez problémů, situaci ale budeme nadále hlídat. Přestože demonstrace nebyla nahlášena, policisté vyhodnotili, že by nebylo vhodné ji rozpouštět, mohlo by tak dojít ke zbytečné provokaci," řekla po skončení setkání pro agenturu Mediafax mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.

"Jen masové protesty a podpora veřejnosti vytvoří nátlak na představitele režimu, kteří budou muset novodobé disidenty propustit na svobodu," stojí tento týden na stránkách hnutí Národního odporu. Akce bude podle organizátorů "vrcholem spontánního týdenního odporu, který probíhal ve všech částech ČR".

Policie se na příjezd neonacistů připravovala již od sobotního rána, hlídala okolí nádraží a příjezdové komunikace do jihomoravské metropole.

Extremisté uspořádali sobotní demonstraci jako protest proti celostátní razii proti neonacistům v Česku, která se uskutečnila minulé úterý. Policie při ní zatkla deset lidí, pět z nich je ve vazbě, další jsou stíháni na svobodě. Pětice vazebně stíhaných radikálů je ohrožena až osmiletým vězením.