Třiatřicetiletý Jan Svoboda, 23letý Jiří Horký a 27letý Zdeněk Kašpar čelí žalobě z trestných činů porušování autorských práv, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Všichni svou vinu ale popírají a kromě Kašpara odmítli před soudem vypovídat.

Jako první svědčil muž, který spolupracuje s Mezinárodní federací hudebního průmyslu (IFPI), a který dopomohl k dopadení podezřelých. „Na server jsme přišli díky mezinárodní spolupráci, konkrétně nás informoval pracovník IFPI z Londýna. Tomu se ke chráněnému Topsite serveru podařilo sehnat uživatelské jméno a heslo, a díky tomu vystopoval i IP adresu počítače, kde byla data uložená,“ popisoval svědek. „Jakmile jsme informace prověřili, ihned jsme vše ohlásili na policii,“ dodal.

Další vypodíval jednatel firmy, kde byly nalezeny počítače s nelegálními daty. "Vím jen to, že k nám přišla policie a zabavila počítače," uvedl.

K šíření pirátských dat mělo podle obžaloby docházet od 22. března 2008 do 18. dubna 2008. Jak ale uvedl jeden ze svědků, nelegální soubory, které si lidé z Topsite úložiště stahovali, byly datovány již od října roku 2007. Když policie od IFPI obdržela oznámení o možném nelegálním rozšiřování hudby a filmů, ihned začala pátrat, kde je software uložen. Vyšetřovatelé zjistili, že server s daty by měl být umístěn v kanceláři soukromé firmy, která měla v budově termomechaniky Akademie věd ČR pronajaté prostory. Společnost se navíc s ústavem dohodla, že se může připojit do jeho internetové sítě. Právě v této firmě pracoval obžalovaný Svoboda jako výpočetní technik.

Při kontrole zabavili policisté dva počítače s více než 20 disky, jenž pachatelé užívali jako Topsity. V těchto úložištích bylo nalezeno více jak 4 terrabyte nelegálních dat, především hudebních souborů, filmů, her a různých softwarových programů. Podle České protipirátské unie způsobili mladíci svým jednáním škodu za bez mála 37 milionů korun.

Tento případ je v České republice ojedinělý tím, že se jedná o první odhalené piráty, kteří skončili před soudem. Do současné doby protipirátská unie odhalila asi pět takovýchto Topsite serverů, k soudu se ale žádný případ nedostal.

Mladí muži byli potrestáni již v dubnu. Samosoudce Ivo Skoupý jim trestním příkazem udělil shodně podmíněný trest dvanácti měsíců. Všichni však proti tomuto usnesení podali odpor, proto muselo být nařízeno hlavní líčení.

Další jednání soudce Skoupý nařídil na příští středu.