Krajský soud v Brně v tomto případu udělil loni celkem 34 trestů. Z tohoto počtu se ve čtvrtek a pátek u olomouckého odvolávalo 10 obžalovaných, státní zástupce a poškozená stavební spořitelna Modrá pyramida.
Vůbec nejvyšší trest dostal v Brně čtyřicetiletý Zbyněk Hřib, který má jako hlavní organizátor, jímž je spolu se Zpěvákem, pobývat 7,5 roku ve věznici s ostrahou. Jeho odvolání ovšem soud vyloučil k samostatnému projednávání v červenci.

Zpěvák měl původně pětiletý trest. Vrchní soud jej však zprostil viny v sedmi skutcích. Nové rozsudky však zazněly nejen pro devět odvolávajících se, ale i pro pětici již dříve pravomocně odsouzených. "Platí tu princip benefice," vysvětlil mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy. Všem ostatním byly tresty s podmíněným odkladem mírně sníženy.

"Rozsudek soudu prvního stupně vykazoval vady ve skutkových zjištěních," řekl předseda senátu Vrchního soudu Štefan Škadra. "Trestní zákon byl nesprávně aplikován," dodal soudce. Soud proto posuzoval skutky mírněji.

Podle skutkových závěrů soudu prvního stupně se měli trestné činnosti obžalovaní Hřib a Zpěvák dopustit jako obchodní zástupci čtyř různých stavebních spořitelen. Po dohodě s dalšími osobami a spoluobžalovanými v období od října 2002 do října 2004 na různých místech České republiky v 65 případech sepsali žádosti o poskytnutí úvěru či meziúvěru ze stavebního spoření. K těmto žádostem se souhlasem a vědomím spoluobžalovaných opatřovali různé zfalšované podklady (potvrzení o příjmu, ručitelské závazky, smlouvy o převodech nemovitostí), aby vylepšili úvěrové podmínky neodpovídající zákaznické bonity žadatelů. Tím docílili toho, že se spoluobžalovanými, ale i dalšími 24 již pravomocně odsouzenými byly uzavřeny úvěrové smlouvy a poskytnuty úvěry v různé výši.

U Zpěváka pak podle Vrchního soudu vznikla škoda 2,6 milionu korun a ve stadiu pokusu pak dalších 2,3 milionu korun.

Odvolání stavební spořitelny Modrá pyramida soud zamítl. Odkázal ji na občanskoprávní řízení.