Neonacisté se k demonstraci před brněnskou vazební věznicí svolávají prostřednictvím vlastních internetových stránek. "Jen masové protesty a podpora veřejnosti vytvoří nátlak na představitele režimu, kteří budou muset novodobé disidenty propustit na svobodu," stojí na stránkách hnutí Národního odporu. Akce bude podle organizátorů "vrcholem spontánního týdenního odporu, který probíhal ve všech částech ČR".

Neonacisté a jejich sympatizanti se sejdou v sobotu ve 14 hodin na křižovatce Jihlavské ulice a Kamenice, na parkovišti u obchodního domu Kaufland. Demonstrace se sice koná na soukromém pozemku, není však povolená, policie nebo brněnští radní ji mohou na místě rozpustit. "Aktivity radikálů sledujeme. Na operativní schůzce jsme probrali taktická opatření, policisté jsou připraveni," řekla mluvčí Svobodová.

Kolem věznice i v brněnských ulicích bude hlídkovat asi stovka uniformovaných policistů, další budou operovat ve městě v civilu. "Dopravní policie bude od rána hlídat nádraží i příjezdové silnice, abychom měli zmapováno, kde se kdo pohybuje," poznamenala Svobodová.

Kolik extremistů se do Brna sjede, nelze podle policejní mluvčí seriozně předpovědět. "Operativci pohyb radikálů sledují, ale jakákoliv čísla by byla jen spekulativní," řekla Svobodová. Sami radikálové akci zřejmě přikládají velký význam. Podle svého internetového serveru zrušili veškeré akce, které s termínem brněnské demonstrace kolidovaly.

V Brně je od minulého týdne ve vazbě pět extremistů. Další jsou stíháni na svobodě. Policie je pozatýkala minulé úterý při celostátní razii proti neonacistům v Česku. Pětice vazebně stíhaných radikálů je ohrožena až osmiletým vězením.