Soudce ve zdůvodnění výše rozsudku mimo jiné uvedl, že Šomanovi nemohl uložit vyšší trest než jedenáctiletý, protože odsouzený byl z dřívějšího desetiletého trestu za loupež podmínečně propuštěn po šesti letech. Bude muset tedy odpykat i scházející čtyři roky, takže ve skutečnosti stráví ve vězení 15 let, což je horní hranice trestní sazby za vraždu. „Obžalovaný usmrcení přítele stále vytrvale popírá, ale mám za dokázané, že nikdo jiný jej zabít nemohl, nikdo jiný v domě nebyl,“ uvedl dále soudce. Podle znalce musel Šoman svého přítele škrtit minimálně čtyři minuty, takže měl dost času, aby si uvědomil, co dělá. Znalci u něj také vyloučili jakoukoliv duševní chorobu.

Šoman (40) žil se svým přítelem v Příboru na Novojičínsku. Koncem září se pohádali kvůli penězům a poté podnapilý Šoman přítele napadl pěstmi ranami do hlavy i jinde. Ten krátce poté zemřel na udušení. Šoman z domu odjel do Kopřivnice, kde podle své dřívější výpovědi chtěl domů pozvat dalšího muže ke skupinovému sexu. Když se s ním vrátil domů, našel svého druha bez známek života. Podle něj ho musel zabít někdo jiný během jeho nepřítomnosti.

Šoman byl v roce 1997 odsouzen na 10,5 let vězení za loupež, v roce 2005 byl podmínečně propuštěn. Proti pátečnímu rozsudku se na místě odvolal.