"Mezinárodní kanoistická federace se rozhodla ustavit světový žebříček závodníků, z něhož by se pak nominovalo na závody Světového poháru. Do světového pořadí se počítá mistrovství světa, mistrovství kontinentu, závody Světového poháru a třináct závodů World race," vysvětlil Jiří Rohan, šéf organizátorů trojského závodu, v němž budou o víkendu startovat závodníci z 18 zemí. Největší zahraniční hvězdou by měla být dvojnásobná olympijská vítězka a letošní mistryně Evropy Elena Kaliská ze Slovenska, která změří síly s majitelkou rovněž dvou olympijských zlatých medailí - Štěpánkou Hilgertovou.

"Mám tenhle závod ráda pro jeho historii, vždyť jsem byla u prvních ročníků," poznamenala jedenačtyřicetiletá Hilgertová. "Ale letos je pro mě spíš tréninkový, než že bych do něj vkládala velká očekávání," upozornila. "Nedokážu závodit v plné formě celou sezonu, takže si tu formu budu spíš šetřit, aby mi vydržela. Mistrovství světa je až v září," připomněla Hilgertová světový šampionát ve španělském Seu d´Urquell.

Zatímco Kaliská se představí na kajaku i v nově zavedené ženské disciplíně, kanoi, Hilgertová o tom nechce ani slyšet. "Že bych jela na kanoi? To je naprosto vyloučené, v životě jsem v kánoi neklečela," smála se Hilgertová. "Tenhle závod má přece jen určitou vážnost, než abych tam předváděla eskymáky,"dodala.

Česká výprava se představí v plném složení A i B týmů s jedinou výjimkou Tomáše Indrucha, který má zdravotní problémy.

V sobotu pojedou kanoisté, kanoistky a mužské deblkanoe, finálové jízdy začínají v 15.20. V neděli budou závodit kajakáři od 15.15.