„Toto období můžeme zatím hodnotit pozitivně, neboť počet mrtvých je výrazně nižší než v loňském roce,“ okomentoval statistiku Josef Tesařík z Ředitelství služby dopravní policie. V roce 1989 zemřelo o jediného člověka méně než letos. „I počet těžce zraněných je v tomto období nejnižší,“ dodal ještě Tesařík. „Mezi lidmi, kteří zahynuli, byly tři děti, jedno dítě jako chodec a zbylé dvě jako spolujezdci, toto číslo je také lepší než v loňské roce, kdy zemřelo o sedm dětí více,“ konstatoval.

Od počátku tohoto roku zahynulo nejvíce lidí v lednu (78), za něj se zařadil květen s 63 mrtvými, následuje duben (61), únor (52) a nejméně lidí přišlo o život v březnu (46). „Mezi nejčastější příčiny nehod patří například to, že řidič se dostatečně nevěnuje řízení vozidla, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky, nedodrží bezpečnou vzdálenost, nebo se nesprávně otáčí či couvají,“ popisoval Tesařík a dodal, že lidé na silnicích umírají především kvůli rychlé jízdě na vozovce, která je ve špatném technickém stavu nebo také kvůli vjetí do protisměru a nerespektování předností.

Nejvíce lidí zemřelo ve Středočeském a Jihomoravském kraji, shodně 51 obětí. Nejméně pak tradičně v Praze (14), která ale oproti tomu eviduje nejvíce nehod. Největší počet nehod připadá na pátky, kdy lidé vyrážejí užívat si volného víkendu. Pátek a sobota se pak řadí na dny, kdy přijde o život nejvíce lidí.