„Vzhledem k tomu, že si paní Cicholská nepřebírá obsílky, které jsme zkusili doručit nejen poštou, ale i za součinnosti policie, musíme na ní vydat příkaz k zatčení, aby mohlo jednání pokračovat,“ vysvětlila soudkyně Veronika Cukerová. Další stání stanovila na 2. července.

Při předchozím líčení, které se konalo v polovině března letošního roku, chtěl soud již vynést rozsudek. Obhájce žalovaných však označil celý soudní senát za podjatý. Podle předpisů tedy musela soudkyně jednání přerušit na neurčito. Podjatostí se posléze zabýval nadřízený Městský soud v Praze, který námitku obhájce zamítl.

Událost začala v listopadu 2002, kdy rodina přišla o byt na pražském Smíchově. Otec dívky tehdy prohlásil, že i s dcerou skočí z Nuselského mostu. Na základě tohoto prohlášení sociální pracovnice dívku rodičům odebraly. Cicholští byli v té době nezaměstnaní a žili pouze ze sociálních dávek.

Protože se dívka sociálním pracovnicím jevila podvyživená a vůbec nemohla chodit, převezli ji do motolské nemocnice, kde si lékaři všimli, že dítě mohlo být týráno. Po propuštění z nemocnice soud umístil děvče do Klokánku a poté do ústavní výchovy, v současné době má již novou adoptivní rodinu. V roce 2003 zbavil oba rodiče veškerých rodičovských práv. Během roku 2006 ještě policie oba rodiče obvinila z týrání svěřené osoby a Cicholského navíc z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, protože vyhrožoval personálu motolské nemocnice, který jej nechtěl k dceři v době její hospitalizace pustit.

Při prvním kole líčení dostal Cicholský od obvodního soudu tříletý trest vězení a jeho žena podmínku. Obžalovaní se však odvolali, městský soud jejich námitkám vyhověl a případ vrátil zpět obvodnímu soudu.

Kromě tohoto soudu mají manželé na krku ještě jednu žalobu, a to kvůli neplacení nájmu v bytě v pražských Vršovicích, ve kterém bydleli od června 2003 do února 2005. Podle majitelky bytu se obžalovaný neustále vymlouval, proč nemůže platit. „Jednou to bylo proto, že vezl ženu do nemocnice a chtěli po něm hodně peněz, pak byl nemocný, pak mu nepřišly peníze a tak dále,“ líčila před Obvodním soudem pro Prahu 10 majitelka bytu. „Nechávala jsem je tam, protože měl těhotnou ženu a působil velice důvěryhodně, byla jsem hloupá, ale opravdu jsem mu ty výmluvy ze začátku věřila,“ popisovala dál majitelka, která po čase na manžele podala žalobu.

Dva dny před nařízenou exekucí se z domu vystěhovali. Za necelé dva roky dluží majitelce za nájem téměř 260 tisíc korun. K soudu ale nechodí, takže i Obvodní soud pro Prahu 10 uvažuje o vydání zatykače na oba dva obžalované.