„Diváci a návštěva, to byla fantazie,“ poznamenal ředitel mítinku Jan Železný, který byl v této roli poprvé. „Nepamatuju si, aby lidé dokázali tak úžasným způsobem komunikovat se závodníky,“ pokračoval. „Diváků přišlo tolik, že se nakonec musel stadion zavřít a bohužel se všichni na stadion nedostali. Přesto bychom rádi udrželi trend, že vstup do patnácti let bude nadále zdarma. Tímhle chceme děti přitáhnout k atletice,“ naznačil Železný.

„Byl to absolutní divácký rekord, kdybychom spočítali všechny lidi v areálu, tak bychom došli k číslu 25 tisíc,“ doplnil Železného manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

Fanoušci atletiky viděli celou řadu skvělých výkonů, ale světový rekord nakonec nepadl. „Světový rekord jsme měli naplánovaný, ale závod na dvacet kilometrů byl ovlivněn větrem a Dire Tuneové scházelo devět sekund, což není moc,“ podotkl Železný.

Samotná atletka se však den po závodě na vítr nevymlouvala. „Foukalo snad jen v zatáčce na úrovni tří set metrů. Ale to nebyl takový problém,“ řekla Tuneová. „Vodičky bohužel neodvedly tu práci, jakou jsme čekali,“ přiznal trenér Etiopanky. „Pak kolem 35. kola měla tři okruhy menší krizi, ale zase se rozběhla, ztrátu však už nedohnala.“

Přivézt do Ostravy absolutní megahvězdu v podobě Usaina Bolta byla podle manažera akce samozřejmě správným krokem. „Jeho čas byl fantastický, i když znehodnocen větrem. Ale ta jedna desetinka nic neznamená,“ tvrdí Juck. „Samozřejmě se budeme pokoušet Usaina dostat do Ostravy i v příštím roce. Nebude to o nic těžší než letos,“ myslí si.

Usain Bolt Ostravu opravdu uhranul. „Bral závod velice vážně, přiznal před mítinkem, že ještě není úplně v optimální formě, ale s tak pomalou startovní reakcí snad ještě nikdo neběžel pod 9,80. Běžel naplno až do konce, což u něho také není vždy zvykem,“ všiml si manažer Juck.

Plány organizátorům pro příští rok malinko kříží fakt, že se Zlatá tretra nedostala do nově vznikající Diamantové ligy. „Den před mítinkem přišel dopis ze sekretariátu IAAF a je to pochopitelně zklamání. Řekli jsme si ale, že když se tam nedostaneme, tak půjdeme dál a počkáme si na dobu, kdy budeme opět připraveni a jednou se tam dostaneme,“ svorně prohlásili Železný s Juckem.