"Zpěvákovi Karlu Gottovi bude cena udělena u příležitosti jeho významného životního jubilea, sedmdesátých narozenin. Waldemar Matuška získá ocenění za své zásluhy v populární hudbě in memoriam," uvedl primátor Pavel Bém (ODS). Ke stříbrné medaili se váže stotisícová odměna.

Karel Gott je jedním z nejvýznamnějších českých zpěváků, nejmenovaný král české popmusic a majitel 34 Zlatých slavíků a řady zahraničních ocenění. Mezi jeho nejznámější hity patří například Lady Carneval, Když muž se ženou snídá, Pojď, ukážu ti cestu rájem nebo pohádková píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.

Stejně jako Gott tak i Waldemar Matuška byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor. O 16 let později se Matuška oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, s níž v roce 1986 emigroval do Spojených států.

Během své pěvecké kariéry získal Matuška dvakrát Zlatého slavíka v letech 1962 a 1967. Řadu ocenění získal také na festivalu Bratislavská lyra. V roce 1980 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, o který po emigraci přišel. Po sametové revoluci byl jmenován do Síně slávy. V roce 2007 dostal od prezidenta Václava Klause Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Matuška zemřel 30. května na Floridě. Příčinou smrti dlouhodobě nemocného šestasedmdesátiletého zpěváka byl zápal plic a následné selhání srdce. Ve čtvrtek se koná na Žofíně rozloučení se známým zpěvákem.