Už jen necelý týden zbývá do zahájení Her IV. letní olympiády dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června bude konat v Táboře. Slavnostní zahájení, které se uskuteční v úterý večer na zimním stadionu, nabídne jak pestrý program, při kterém nebude chybět zapálení olympijského ohně, tak i hvězdné obsazení vlajkonošů jednotlivých krajských výprav. Ty totiž avizují na těchto postech zvučná jména. Nejbližší bude co do místa konání zimní stadion určitě výškařce Ivě Strakové, která coby rodilá Táboračka přivede domácí, tedy jihočeskou výpravu. Olympionička z Atén a Pekingu závodí za PSK Olymp Praha.

Prostředím pak táborský „zimák“ zcela jistě sedne hned dvěma hokejistům mezi vlajkonoši. Budou jimi hokejová legenda československého hokeje Vladimír Martinec, který půjde v čele Pardubického kraje, a brankář posledního českého mistra HC Energie Karlovy Vary Lukáš Mensator, který přivede, jak jinak, výpravu Karlovarského kraje.

Vlajkonoškou Jihomoravského kraje bude sportovní gymnastka Kristýna Pálešová, účastnice loňské olympiády v Pekingu. Sama přitom před lety poznala atmosféru dětské olympiády, neboť v roce 2005 byla na Hrách II. letní ODM v Brně nejúspěšnější sportovkyní Jihomoravského kraje. Zvítězila tehdy v závodě jednotlivkyň a ke zlatu dovedla i družstvo sportovních gymnastek. Mistr Evropy v duatlonu z roku 2006, triatlonista Filip Ospalý, se stal vlajkonošem Vysočiny. Ústecký kraj by měla přivést bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích Květa Jeriová Pecková, trojnásobná olympijská medailistka z let 1980 a 1984 (pokud by to nebyla ona, v „záloze“ je její manžel, veslař Zdeněk Pecka, držitel bronzových medailí z LOH 1976 a 1980).

Po dlouhých 28 letech se v Pekingu loni představila česká lukostřelkyně, kterou byla Barbora Horáčková. Ta na plochu táborského zimního stadionu přivede výpravu Plzeňského kraje. V roce 1983 stříbrná medailistka z MS v atletice v běhu na 400 metrů, dnes trenérka. To je Táňa Netoličková-Kocembová. Ostravská rodačka bude pochopitelně v čele Moravskoslezského kraje. Další běžec, ale tentokráte na lyžích, povede výpravu Libereckého kraje. Bude jím Jiří Magál, účastník tří zimních olympijských her (Nagano 1998, Salt Lake City 2002 a Turín 2006) a šesti mistrovství světa (Ramsau 1999, Lahti 2001, Val di Fiemme 2003, Oberstdorf 2005, Sapporo 2007, Liberec 2009). A do třetice běžec, tedy běžkyně, atletka Ludmila Formanová. Vlajkonoška Středočeského kraje se na atletických oválech během své kariéry rozhodně neztratila, vždyť byla mistryní Evropy i světa.

Bude-li mít Olomoucký kraj ve výpravě následovníky svého patrona, mají se příznivci tenisu rozhodně na co těšit. Vlajkonošem tohoto kraje totiž nebude nikdo jiný, než jedna z velkých postav naší tenisové historie, Jiří Novák. Překvapením letošního mistrovství světa v alpských disciplínách ve francouzském Val d'Isere bylo osmé místo ve slalomu českého reprezentanta Kryštofa Krýzla. Ten bude vlajkonošem Královéhradeckého kraje.

Nemalých úspěchů dosahuje český reprezentant, handicapovaný cyklista Jiří Ježek, účastník tří paralympijských her včetně loňských v Pekingu. Na plochu přivede výpravu hlavního města Prahy. A také Zlínský kraj bude mít velmi zajímavého vlajkonoše. Bude jím dálkař Roman Novotný. Ten se na olympiádě v Pekingu probojoval do 12členného finále a zopakoval tak po dlouhých 72 letech českou olympijskou finálovou účast v této disciplíně. V ní skočil rovných osm metrů a obsadil celkové 8. místo.s