Soudkyně Libuše Jungová během úterka vyslechla celkem pět svědků, kteří se rozdělili na dva tábory. Tři z nich se shodli na tom, že na infuzním oddělení panoval nepořádek a personál nedodržoval základní hygienické postupy. Pro zavedení infuze pacientům měly sestry používat jedinou stříkačku, nepoužívaly rukavice ani si před zavedením jehly nemyly ruce. Lůžka, na nichž pacienti přijímali infuze, sestry údajně vůbec nedesinfikovaly a ani nevyměňovaly jednorázová prostěradla.

Zbylé dvě poškozené o ničem takovém nevěděly a stály na straně obžalovaných. „Desinfekci nerozumím, ale když se jdu podrobit nějakému zákroku, věřím tomu, že sestřičky i doktorka jsou zodpovědné,“ uvedla před soudem jedna ze svědkyň. Toto tvrzení napadla jiná poškozená. „Paní je spřízněná s tou mladší sestřičkou Hrdličkovou, proto je hájí,“ uvedla. Tato žena zavrhla i výpověď druhé svědkyně, která také na práci nemocničního personálu neshledala žádné pochybení. „Vždyť na té poliklinice pracuje v právním oddělení, tak s nimi drží,“ vyřkla odpůrkyně.

Několik nakažených pacientů podalo již dříve na sestry a lékařku žalobu. Tu však Městský soud v Praze zamítl jako nedůvodnou. „Když jsem se uzdravila z té žloutenky, pořád mi volala paní, která se mnou ležela na pokoji se stejnou nemocí, říkala mi, ať se přidám k jejich žalobě, že ale musím přispět deset tisíc, a také říkala, že z toho budeme mít velký zisk,“ pokračovala ve výpovědi poškozená stojící na straně obžalovaných. „Deset tisíc nemám a na ničem takovém jsem se podílet nechtěla,“ uzavřela svědkyně.

Žena, která neustále vyvracela všechny výpovědi ve prospěch obžalovaných, se k žalobě připojila se svou žádostí o odškodnění. Podle jejích slov se stal podobný případ ve Španělsku a poškození dostali v přepočtu 15 milionů korun, které si nárokuje také. „Pokud by soud tento nárok neuznal, podala jsem další návrh na odškodnění. Bude mi stačit šest milionů korun,“ stroze konstatovala.

Nebezpečnou hepatitidu typu C měly obžalované rozšířit na svém infuzním oddělení v letních měsících roku 2001. Žloutenkou se tehdy nakazilo přes 20 převážně starších a nemocných pacientů, 17 jich přežilo. Hepatitida typu C je dle lékařů nevyléčitelná nemoc. Člověk se sice zbaví nevolností, únavy, horeček a dalších příznaků, ale vir žloutenky zůstane až do konce života v jeho krvi. Navíc musí brát postižený léky, držet diety a chodit pravidelně k lékaři.

Vzhledem k tomu, že soudkyně potřebuje ještě vyslechnout řadu znalců, jednání odročila na příští středu. Všem obžalovaným hrozí za obecné ohrožení až desetiletý trest.