"Je to pro náš klub historický moment. Přejeme Honzovi hodně štěstí a věříme, že bude i v budoucnu skvěle reprezentovat Bohemku i celý český fotbal," řekl pro klubový web Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905. "Na Bohemku budu vzpomínat jen v dobrém. Byli tady skvělí trenéři, skvělí lidé a vynikající fanoušci. Rád se sem jednou vrátím," prohlásil Jan Morávek, jenž už v příštím týdnu začne přípravu v novém působišti.

O přestupu Morávka do Schalke 04 se dlouho spekulovalo. V lednu byl v klubu na týdenní stáži. "Od začátku pro nás bylo Schalke klubem číslo jedna. Shodli jsme se na tom i s Honzou, protože jeho pohled byl pro nás velmi důležitý. Od prvních kroků jsme postupovali ve shodě s hráčem, jeho rodiči i manažerem Stejskalem," popsal vývoj jednání Přibyl. "Před sezonou jsme slíbili fanouškům, že Honza celý rok zůstane. I když bylo hodně nabídek z domácí ligy i ze zahraničí, jednoznačně jsme upřednostňovali přestup do Schalke, které ho dlouhodobě sledovalo," dodal.

Kluby se na podmínkách transferu dohodly na začátku jara. "Chtěli jsme předejít všem právním spekulacím, které provázejí většinu přestupů z Bohemky. Honza přestoupil dle všech platných předpisů. V klubu vyrůstal od přípravky a svým přestupem vrací investici, kterou do něj Bohemka vložila," řekl ředitel Bohemians 1905.

Přestupovou částku však kluby nezveřejnily. "Je to největší přestup v historii Bohemky. Částka se skládá z mnoha výkonnostních bonusů, takže tu konečnou nejde v tuto chvíli přesně specifikovat," podotkl Přibyl. "Dlouho jsme volili správný tým pro Honzu. Nerozhodovali jsme se na základě nejvyšší nabídky, ale na základě klubové filozofie Schalke, aby měl Honza šanci se prosadit," popsal proces rozhodování.

Během jara se však vyměnilo sportovní vedení v Schalke 04 a Morávek přichází do klubu v době, kdy nastupuje nový kouč Felix Magath. "Jeho příchod jsem přijal naprosto pozitivně. Vždyť on je v Německu jeden z nejlepších a nejúspěšnějších trenérů. Měl výsledky v Bayernu, získal tam dvakrát za sebou double. S Wolfsburgem taky získal titul. Sbírá jeden úspěch za druhým. Ale vím taky, že je hodně tvrdý," popsal Morávek svého nového trenéra.

Nyní se doladily podmínky pro hráče, který v těchto dnech v Německu vybírá byt a zařizuje vše potřebné. "V Bohemce jsem od šesti let a je to klub mého srdce. Věřím, že si za Bohemku ještě někdy zahraju. Jsem rád, že se loučím postupem do ligy. Bohemka pro mě znamená hodně, ale je čas se posunout dál. Nikdy jsem nehrál za jiný klub, čeká mě velká změna, ale věřím, že na ni jsem připraven. Zdejší prostředí už znám z lednové stáže, znám i většinu spoluhráčů," pravil mladý záložník, který v české nejvyšší soutěži odehrál 16 utkání a vstřelil tři branky.

V uplynulé druholigové sezoně patřil k oporám Bohemians, v sestavě chyběl jen v šesti zápasech a jako střední záložník osmkrát skóroval. V reprezentačních výběrech se poprvé výrazně prosadil na ME devatenáctiletých v Česku, na svém kontě má jeden start za reprezentační jednadvacítku.

Konečná realizace přestupu však může ještě narazit na určité komplikace vzhledem k tomu, že práva na hráče Jana Morávka jsou zapsána v konkursní podstatě klubu FC Bohemians Praha a.s. v konkursu a Českomoravský fotbalový svaz musí respektovat usnesení Městského soudu o tom, že nelze zpeněžovat hráče bez souhlasu správce konkursní podstaty. Ten však souhlas k přestupu nedal a rozhodujícím aspektem přestupu bude vydání Morávkovy transferové karty.

"Českomoravský fotbalový svaz se zatím vlastně nemá k čemu vyjadřovat, protože dnes máme 16. června a není přestupové období. Klub Schalke 04 si musí vyžádat přes nemecký svaz Morávkovu transferovou kartu od ČMFS, ale zatím to ani nemohl udělat, protože transferové okno se otvírá až 1. července. Oznámení přestupu mě docela překvapilo," řekl agentuře Mediafax ředitel legislativního úseku Českomoravského fotbalového svazu Marcel Petrásek.