Trenér Luboš Urban nepovede v příští sezoně fotbalisty Bohemians Praha, vedení klubu se s ním nedohodlo na prodloužení smlouvy, která mu končí 30. června. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl sportovní ředitel pražského celku Josef Jícha.

Urban skončil na lavičce Bohemians po třech letech. "Nerozcházíme se ve zlém, s trenérem Urbanem jsme se dohodli na ukončení spolupráce a teď budeme hledat nového kouče," řekl v pondělí agentuře Mediafax Jícha.

Jednapadesátiletý trenér letos dovedl nováčka nejvyšší soutěže ke třináctému místu a zajistil tak Bohemians Praha setrvání v Gambrinus lize i v další sezoně. "Trenér Urban u nás působil tři roky, během kterých odvedl velmi dobrou práci. Nicméně si myslíme, že tři roky na lavičce jednoho týmu jsou pro trenéra akorát, a proto jsme se rozhodli, že s ním nebudeme dále spolupracovat," uvedl Jícha.

Podle slov svého sportovního ředitele chtějí Bohemians Praha do úterý rozhodnout o novém kouči. "Nejpozději do úterního poledne chceme mít jasno," prozradil. Hovoří se o tom, že by pražský tým mohl převzít někdejší trenér Mostu Robert Žák. "Je to logické, když je bez angažmá. Ale společně s ním jsou bez práce i další trenéři. Už jsem slyšel spoustu zaručených zpráv a zatím se moc nepotvrdily," dodal Jícha.

Urban v pondělí agentuře Mediafax potvrdil, že v prvoligovém klubu skončil. "Je to pravda. Jen mě trochu překvapilo, jak to jednání v pondělí vypadalo. Schůzka trvala asi deset sekund a bylo hotovo. Pan Jícha mi řekl, že nejdeme do prodloužení. Přitom podle jeho dřívějších vyjádření do novin, kdy řekl, že asi na sedmdesát procent zůstávám, jsem to vnímal tak, že se dohodneme. Na schůzce byl jen pan Jícha, druhý z majitelů, pan Kapr, byl na jednáních. To mě také zaskočilo," poznamenal Urban.

Ten přitom už po posledním zápase uplynulého ligového ročníku v Olomouci hráčům řekl, že končí. "Ten zápas jsme prohráli a já jsem byl naštvaný. Přišla i kritická reakce majitelů na výsledek a já jsem spíš čekal, že tým pochválí. Dosáhli jsme přece historického úspěchu," vzpomínal Urban. Posléze ale hlavy vychladly a o prodloužení smlouvy se mělo ještě jednat. "Odjel jsem na pár dní do Paříže, a když jsem se vrátil, tak jsme se bavili o tom, že ještě probereme mé pokračování. Chtěl jsem určitě některé věci změnit," dodal kouč.

Na tom, co v klubu v minulosti udělal, by ale nic nezměnil. "Dvakrát jsme postoupili a teď dosáhli třináctého místa a zachránili se. Nemám se za co stydět já ani hráči. Těm musím hodně poděkovat," řekl Urban. Směrem k budoucnosti prý ale bylo podle Urbana nutné, aby klub sáhl k určitým změnám. "Chtěl jsem řešit otázku asistenta, kde už před měsícem skončil Dan Šmejkal. Chtěl jsem se bavit o vztazích mezi mnou a panem Jíchou, stejně jako o mém finančním ohodnocení. A pak samozřejmě o změnách v hráčském kádru, ke kterým musí nutně dojít," naznačil kouč, jaké věci chtěl s majiteli před prodloužením smlouvy řešit.

Teď je ale volný a bude hledat nové angažmá. "Budu na čekané, věřím, že se někdo ozve," konstatoval Urban, který sám doporučil, aby novým asistentem v FK Bohemians Praha byl František Kopač. "Nevím, jestli se už s vedením dohodl, ale doporučil jsem ho. V klubu už dřív působil a je dobře, když člověk zná prostředí," dodal kouč.

V pondělních odpoledních hodinách se vedení klubu dohodlo s trenérem Robertem Žákem, že bude nástupcem Luboše Urbana. "Robert Žák bude mít smlouvu na jeden rok a jeho asistenty budou Jaroslav Jindráček, František Kopač a gólmany bude připravovat Jan Klíma," sdělil agentuře Mediafax sportovní ředitel FK Bohemians a předseda dozorčí rady Josem Jícha.

Tým FK Bohemians zahájí v sobotu přípravu na příští ligový ročník. "Zatím nemáme přesnou představu o změnách v kádru, protože teprve dnes jsme se dohodli s panem Žákem a jeho trenérské vize zatím neznáme. Ten klasický kolotoč přestupů a hostování pro nás startuje právě teď," dodal Josef Jícha.