Jedním ze zásadních důvodů březnového pádu Topolánkovy vlády byly podle Paroubka i stupňující se zásahy do nezávislosti justice, kterými se prý chtěl kabinet udržet u moci. "Topolánkova justiční mafie stála i za odvoláním státního zástupce Adama Bašného z funkce, když na ni vyjádřil svobodně svůj negativní názor. Nynější rozhodnutí ministryně spravedlnosti Kovářové vrátit do funkce toho, kdo stál za jeho odvoláním, z funkce, proto považuji za neslučitelné s mandátem úřednické vlády," zdůraznil Paroubek.

"Paní ministryně Kovářová bohužel naplnila obavy, že je prodlouženou rukou Topolánkovy justiční mafie," pokračoval šéf ČSSD. Podle něho jde o další signál o pokračování excesů Topolánkovy vlády prostřednictvím ministrů nominovaných ODS. Naposledy to bylo podle Paroubka povolení sloučení Hornické zaměstnanecké pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Agel. "Vyvolám v nejbližší možné době jednání s premiérem Janem Fischerem na toto téma," dodal předseda socialistů.

Křivanec odvolal Bašného v polovině února s tím pro manažerská pochybení a kvůli tomu, že komentoval různé kauzy. Bašný vystoupil na konferenci, na níž se kriticky vyjádřil ke způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy někdejšího vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Bašného odvoláním se zabývala ministerská inspekce, která zjistila, že se ničeho nedopustil. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) pak odvolal Křivance.