"Přestože se jedná o mladého muže, policii není neznámý. Naposledy mu ostravský policejní komisař sdělil v květnu 2009 obvinění pro trestný čin krádeže, ublížení na zdraví a výtržnictví," uvedla Holčáková s tím, že už v roce 2008 byl muž podezřelý ze tří přestupků proti majetku. Třikrát měl odcizit v různých obchodních centrech zboží a bez zaplacení projít prostorem pokladen.

Policisté také zajistili odcizený mobilní telefon. Objevili ho v zastavárně, kam ho dal osmnáctiletý mladík, který ho koupil od obviněného za pár stokorun.

Případ se stal 7. června na Svazácké ulici v Ostravě. Nevolno se tam udělalo osmapadesátiletému muži, který se vracel z návštěvy od známých. Ležícího muže na ulici uviděla osmapadesátiletá žena. Zamířila k němu, aby mu pomohla, mezitím se ale u něj zastavili dva cyklisti a jeden mu sebral telefon. Z něj poškozený ještě předtím volal přítelkyni a příbuznému, že se necítí dobře. Žena případ hned oznámila policii. Policie se poté obrátila na veřejnost, aby se přihlásili svědci, kteří na výzvu reagovali. Muž do příjezdu záchranné služby zemřel.

Další vyšetřování a svědectví ukázaly, že cyklista mobil po rozhovoru s ženou, která záležitost oznámila policii, zase vrátil. Telefon měl poté odcizit jednadvacetiletý muž. Dokonce měl ležícímu říci: „Díky kámo za mobil“. Podle svědků se poškozený v té chvíli ještě snažil zvednout. "Poškozený tak pravděpodobně ještě pár chvil před smrtí čelil poznání, jak nepochopitelně mohou lidé reagovat, když ho v nejvyšší nouzi ještě okradli, místo aby mu pomohli,“ řekla Holčáková.