„Na letošní 5. ročník přišlo jen v sobotu pět tisíc až šest tisíc diváků,“ řekl agentuře Mediafax hlavní pořadatel Zbyněk Zbytovský. „Přesně to nevíme, protože jsme vstupné nevybírali,“ dodal.

V jednotlivých kategoriích startovalo celkem 67 dvacetičlenných posádek doplněných o kormidelníky a bubeníky. Všechny tyto posádky musely mít v lodi alespoň čtyři ženy. Soutěžily ovšem ve vlastní kategorii také čistě ženské sestavy. Dále také policisté či školy.

Na dvousetmetrové trati například vyhrálo pohár přerovského primátora družstvo SKP Dragon Force v čase 42,96 vteřiny. Pohár pivovaru Zubr Přerov určený pro firmy pak Škoda tým, který zaznamenal čas 42,64. Mimo soutěž si zajeli i loňští přerovští mistři světa, kteří v Malajsii získali zlaté medaile na tratích 2000 a 200 metrů a k tomu stříbrné medaile na 500 metrů. Přerovskou trať zvládli za 37 sekund.

Tradice dračích lodí pochází ze starověké Číny. Do Přerova ji implantoval kanoista Martin Prchal, který jezdil závody na dračích lodích nejdříve v Německu. Tyto lodi měří 12,5 metru.