Státní maturita bude stát asi půl miliardy korun. Kopicová uvedla, že pokud by byla odložena na delší dobu, Česká republika by musela vrátit do Bruselu asi třetinu této částky. "Je nutné zahájit státní maturitu," zdůraznila ministryně a podotkla, že se musí řídit platným zákonem a vláda ji má v programu.

Odložení jednotné maturity prosazují ve sněmovně ODS a ČSSD, obě strany podaly vlastní návrhy. Zdůvodňují to tím, že maturita její přichystána. Kopicová uvedla, že pro případ, že by byla některá z předloh přijata, chystá "plán B". "Zda budou návrhy platit, je otázka. Není jasné, zda projdou," řekla ministryně.

Podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií a ředitelem gymnázia v Ústí nad Labem Alfréda Dytrta jsou za návrhy ČSSD a ODS předčasné volby do sněmovny, které se uskuteční v říjnu. Ředitel se pozastavil nad tím, že odklad se navrhuje, ač ještě nebyla podzimní generální zkouška maturity, díky které se zjistí, zda vše funguje, nebo ne.

Proti státní maturitě hodlají v pátek v Praze protestovat studenti, na facebooku se jich v příslušné skupině zaregistrovalo kolem 50 tisíc. Organizátorovi skupiny Filipu Víchovi vadí, že se téma začalo politizovat. „Snažili jsme se od počátku o debatu, snažili jsme se zapojit všechny strany včetně ministerstva školství,“ uvedl Vích. Předseda školského výboru sněmovny Walter Bartoš (ODS) podle něho měl pochyby o maturitě od počátku, podobný názor měl i poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. Bartoš ale na žádost o schůzku nereagoval, podotkl Vích.

Bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ) zopakoval, že případné odložení státní maturity by znamenalo jejich konec. Uvedl, že zkoušku připravil, zajistil na to peníze i informovanost studentů a ředitelů škol na zvláštní webové stránce. Liška pochválil Kopicovou za to, že po analýze řekla, že maturita přichystána je.

"Druhá generální zkouška ještě nebyla. Studenti déle než rok vědí, co se mají naučit, aby maturitu zvládli," uvedl Liška. Maturitu podle něho chystají stovky lidí, jsou pro tyto účely peníze. "Když se to zastaví, už se to nedá do pohybu," dodal Liška.