Venkovní plovárna v Českých Budějovicích doposud lidi příliš nelákala, bylo tam skoro prázdno. Počasí nepřálo a do venkovního bazénu občas zavítali jen ti největší otužilci. "Otevřeno máme, počasí je konečně pěkné a mělo by i vydržet, takže doufáme, že dnes se to aspoň z části naplní," řekl v neděli agentuře Mediafax správce Plaveckého stadionu Jiří Zavoral. Na Českobudějovickém letním koupališti potrvá sezona do konce srpna.

Za hodinu zaplatí dospělý návštěvník 50 korun, pro děti, majitele průkazů ZTP a seniory je za 30 korun. Po 17.00 je vstupné poloviční. Průměrná roční návštěvnost venkovního bazénu je mezi 30 až 50 tisíci lidmi v závislosti na počasí.

Plavecký stadion v druhém největším jihočeském městě Táboře čekal na lepší počasí a také odpoledne otevře. "Máme otevřeno od 12.00 do 18.00 a v příštích dnech taky, ale musí být alespoň 23 stupňů Celsia, abychom venkovní plovárnu drželi otevřenou," uvedl správce stadionu Michal Véle. Letos ale bude mít táborská plovárna v červnu déle než týdenní pauzu. „Od 20. do 28. června jsou všechna naše sportoviště k dispozici účastníkům IV. letní olympiády dětí a mládeže ČR. Tímto se všem návštěvníkům omlouváme, ale jde zase o velmi prestižní záležitost, takže věříme, že to lidé pochopí,“ doplnil Véle.

Běžně je tak ale v létě k dispozici 25metrový plavecký bazén, dětské brouzdaliště, tobogán, rekreační bazén s mnoha vodními atrakcemi. Cena vstupného na hodinu je 35 korun. Senioři, návštěvníci do 140 centimetrů a držitelé ZTP průkazek mají hodinu za 20 korun. Denní návštěvnost v bazénu je okolo 300 lidí.

Stejně jako v Táboře, i ve Strakonicích vyhlížli sluníčko a teploty nad 20 stupňů Celsia ve stínu. "Původně jsme si mysleli, že s Dnem dětí zahájíme, ale všechno bylo jinak a hezké počasí přišlo až nyní, takže návštěvníci si museli počkat," řekl agentuře Mediafax řekl správce zařízení Martin Walter.

Stejně jako v loňském roce, zůstávají na své původní výši i letos ceny vstupného. Dospělý na den zaplatí 70 korun, po 15. hodině jen 60 korun. Děti od čtyř do 15 let 60 korun, odpoledne po třetí hodině o deset korun méně. Vlastníci průkazek ZTP mají vstup za 30 korun na den a vlastníci průkazek ZTP/P mají vstup zdarma. Průměrná denní návštěvnost v případě ideálních letních podmínek může být 500 až 1000 lidí denně.

V neděli ve 13 hodin otevřou i venkovní bazény v jihočeském Písku. Pokud by se do té doby počasí zkazilo, v provozu je stále krytá plovárna.

Koupaliště Hulák v Prachaticích zahájilo svůj provoz už v květnu, ale z ekonomických důvodů bez napuštěných bazénů. Lidé se sem mohli přijít zatím opalovat. "Nyní je voda napuštěná a koupaliště funguje a dnes poprvé je vlastně opravbdu krásně. Lidé tedy mohou přijít a my věříme, že letošní sezóna bude skvělá," doufá správce Sportovního zařízení Prachatic Jaroslav Černý.

Roční provoz plovárny, kterou město nechalo loni zrekonstruovat, přijde na 1,5 milionu korun. V roce 2008 tu vybrali na vstupném 560 000 korun. I když je provoz prodělečný, radnice se rozhodla ho i nadále dotovat. Za loňských 85 dní provozu navštívilo Hulák 15,5 tisíce lidí. Vstupné zůstane i letos na stejné úrovni jako v roce 2008. Hodina přijde na 25 korun, za celodenní pobyt zaplatí dospělý 70 a dítě 30 korun.

Otevřeno má i hojně navštěvované koupaliště v Hluboké nad Vltavou, které funguje jako venkovní akvapark. Otevřeno je od 10 do 19 hodin. Dospělý zaplatí za hodinu 50 korun, od 17. hodiny už jen 30 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma, stejně jako osoby na 70 let. Permanetka na sezónu přijde na 500 korun, pro dítě na 200 korun. Ve vstupném jsou zahrnuty vodní atrakce. "Máme tu už pár lidí, pár otužilců, voda má totiž zatím jen 19 stupňů, nemáme žádné příhřevy, ale určitě se to zlepší a do odpoledne bude jak vyšší teplota, tak vyšší návštěvnost," dodal vedoucí areálu Petr Dvořák.