Docent J. H. dostal na podzim roku 2004 výpověď na Úřadu vlády ČR pro nadbytečnost. Byl přesvědčen, že o práci přišel kvůli věku a tak svého bývalého zaměstnavatele zažaloval. Po letech soudních tahanic uspěl až ve čtvrtek u Ústavního soudu (ÚS) a jde v této oblasti o průlomový verdikt, uvedl deník.

Výpověď J. H. souvisí s personálními změnami, k nimž došlo na úřadu na podzim roku 2004 po nástupu Martina Jahna, tehdejšího místopředsedy vlády pro ekonomiku v kabinetu Stanislava Grosse. Jahn převzal úsek, kde J. H. pracoval a záhy dostalo z reorganizačních důvodů výpověď šest zaměstnanců, pěti z nich bylo stejně jako J. H. více než padesát let. Ten zde pracoval dvanáct let a byl specialistou na problematiku zdravotně postižených. Přestože tento obor přednášel na dvou vysokých školách a pravidelně publikoval v médiích, podle nového vedení úřadu neměl potřebné vzdělání a neuměl německy. J. H. tento jazyk ovládá, jenže se ho na to nikdo neptal. V té době bylo na Úřad vlády ČR přijato třináct nových zaměstnanců, dvanáct z nich bylo mladších osmadvaceti let, někteří z nich neměli žádnou praxi a část ještě studovala vysoké školy. "Proto považoval výpověď za diskriminační a obrátil se na soud," řekl Právu advokát Petr Zima, který J. H. zastupuje.

Kauza se vlekla roky, obvodní i městský soud žalobu zamítly, neúspěšné bylo i dovolání k Nejvyššímu soudu, proto J. H. podal ústavní stížnost a teprve s ní uspěl. Soudní pře se tak vrací na začátek, soudy ale budou muset vzít v úvahu rozhodnutí ÚS. Poškozený by se tak po letech mohl dočkat zrušení výpovědi, případně odškodnění. Svou vytrvalostí navíc otevřel cestu pro úspěch dalších podobných žalob u českých soudů, uzavírá Právo.