Výstava nazvaná Douglas Gordon: Krev, pot a slzy začala v centru DOX 4. června a potrvá do 27. září. V rámci doprovodného programu k této expozici mohou příznivci tohoto světově uznávaného britského umělce navštívit také jeho celovečerní dokument nazvaný Zidane, portrét 21. století.

Před páteční a sobotní projekcí 19. a 20. června se uskuteční stručná přednáška filmové historičky Sylvy Polákové, která divákům představí autorovo dílo. Dokument Zidane, portrét 21. století byl uveden v premiéře v roce 2006 na filmovém festivalu v jihofrancouzském Cannes. Gordon se mimo jiné proslavil snímkem Čtyřiadvacetihodinové Psycho, který je založen na zpomaleném promítání legendárního Hitchcockova thrilleru.

Douglas Gordon se v dokumentu zaměřil výhradně na fotbalistu Zinédina Zidana. Jeho portrét vytvořil prostřednictvím záznamu fotbalového utkání Realu Madrid proti Villarrealu, které sledovalo celkem 17 kamer. Autora však neznamenal průběh ani výsledek zápasu, ale výhradně emoce, výkony a pohyby Zidana. Diváci tak mohou naprosto detailně pozorovat jeho fotbalový um, celou škálu jeho výrazů v tváři i pohyby těla.

Douglas Gordon uspěl zejména jako výtvarník. Za svou kariéru uspořádal více než 100 samostatných výstav po celém světě a obdržel několik významných mezinárodních ocenění. Vystavoval například v newyorském Muzeu moderního umění, v Guggenheimově muzeu v Berlíně, Scottish National Gallery v Edinburku nebo v pařížském Centre Pompidou.