„Tři desítky kovářských soch a plastik Pavla Tasovského a Pavla Krbálka je instalováno v historickém centru města až do středy 30. září 2009,“ řekla Gladišová „Letošní ročník Kovu ve městě je počtem vystavených exteriérových děl zatím nejrozsáhlejší,“ dodala mluvčí.

První tři ročníky čerpaly z bohatých depozitářů hradu Helfštýna, loni se představila skupina výtvarníků Kovový projekt a vznikly instalace na míru Lipníku. Například to byl obří Jetel na náměstí. Expozice byla mezi turisty a návštěvníky města velmi oblíbená.

Letos jde opět o autorskou výstavu, tentokrát dvou spřízněných autorů, Krbálka a Tasovského. V rámci výstavy se také z Helfštýna na náměstí v Lipníku nad Bečvou přesunuly kované šachy od Tasovského, které byly vloni zapsány do knihy Českých rekordů. Pro výstavu jsou využity prostory kolem hradeb a nově také zajímavý prostor za kostelem svatého Jakuba - Meditační zahrada.

Letošní výstavu doplňuje nová stálá plastika na náměstí Tilia (latinsky lípa). Autorem návrhu je Alfred Habermann, dílo vytvořili Pavel Tasovský s Christinou Habermannovou.

Výstavu připravilo město Lipník nad Bečvou ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a jeho správou hradu Helfštýna. Finančně ji podpořil Olomoucký kraj.