V sobotu se mezi promítanými filmy objeví například rumunský snímek Výtah režiséra George Dorobantu o dvou teenagerech, kteří se zaseknou v továrním výtahu. "Minimální prostor není omezením pro silnou výpověď. Rozhovor o banalitách střídá diskuse o tom nejdůležitějším v životě. Sugestivní kamera a civilní herecké výkony udržují napětí až do konce," přibližuje anotace k filmu.

V půl třetí odpoledne začne belgické drama Mlčení Lorny režiséra Jean-Pierre Dardenne, které přibližuje život balkánských imigrantů v Belgii. Od 16,35 je na programu tragikomický příběh Západ natočený rumunským režisérem Cristianem Mungiu o atmosféře současné východní Evropy, která se potýká s dosud nepoznanými sociálními problémy.

Film Kohoutí snídaně, který začne pět minut před 19. hodinou zase zavede diváky do Slovinska a ukáže mu dramatickou love story v jednom maloměstě. Další slovinský film Volnoběh režiséra Janeze Burgera promítnou na vsetínském maratonu v sobotu ve 21,35 hodin. Jde o debut slovinského absolventa FAMU, který líčí život věčného studenta Dizzyho, který už desátý rok tráví na lublaňské koleji sledováním televize a popíjením a tlacháním s kamarády. Z jeho volnoběhu ho vytrhne až konfrontace se zdánlivě naivním novým spolubydlícím.

Posledním sobotním snímkem bude devadesátiminutový film Tady a tam, který natočil Slovinec Mita Okorn. "Je to komedie o tom, jak ztratit a zase sehnat kufr peněz a nenechat se sejmout. Komedie o čtyřech přátelích, kteří se ve snaze rychle zbohatnout dostanou do značných potíží a jenom shoda šťastných okolností je zachrání před hněvem místních bosů. Tedy vtipná gangsterka ve stylu filmů Guye Ritchieho," přiblížil Jiří Fiala z Filmového klubu Vsetín.

Filmový maraton zpestří v sobotu i graffiti jam, který bude tematicky zaměřen na výtvarné zpracování postav filmových hrdinů. „Velké filmové graffiti je také součástí Archa Festu a doprovází je hudba několika funky, ska a hip-hopových kapel,“ informoval ředitel vsetínského Domu kultury Milan Kostelník. Jam startuje v 15 hodin v prostoru mezi vsetínským domem kultury a Legem. Večer se akce přesune do velkého sálu domu kultury, kde zaznějí tekkno a drum´n´bass. „Pro návštěvníky budou připraveny workshopy s malováním na plátno a kameny, tvořením náramků a odlitků tváří. Zároveň si lidé budou moci prohlédnout výstavu fotografií z cest po Novém Zélandu, zahrát freesbee, hakis nebo relaxovat v tee-pee čajovně,“ uzavřel ředitel vsetínského domu kultury.