Sympózium začne v 18 hodin. Zahájí ho vystoupení zlínské kapely AG Flek, která představí své nové DVD, a performovaná přednáška Zdeňka Korčiána na téma Čumění na umění, kterou napsal Bolek Polívka. Závěr prvního večera bude patřit hudebníku Michalu Prokopovi.

"Bohatý program je začátkem čtrnáctidenního maratonu mladých sochařů – studentů ze čtyř zemí: Česka, Slovenské republiky, Lotyšska a Japonska. Po dobu dvou týdnů budou denně od 8 do 17 hodin moci lidé sledovat umělce při tesání soch na téma Klaun z dvaceti tun hořického pískovce, který je od loňského pozdního léta v areálu připraven pro ruce mladých sochařů. Na závěr semináře posoudí práce studentů mezinárodní odborná porota a vítěz bude odměněn finanční částkou," sdělila Trávníčková. Vytvořené sochy se na konci sympózia prodají a výtěžkem se částečně uhradí výdaje, které jsou s akcí spojené.

„Areál je pro takovou práci jako stvořený,“ pochvaloval si jeden porotců, Američan Chris Atcheson, který si v Malenovicích zařídil ateliér. K dispozici je tam totiž technika, která pomůže při manipulaci s těžkými kvádry.