Obžaloba Erlece vinila z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotroponích látek a jedů. "Odsouzen byl podle paragrafu 187 odstavce 4, a to proto, že kokain chtěl pašovat v mezinárodním měřítku a navíc jako člen organizované skupiny," uvedla předsedkyně senátu Alena Mocková v odůvodnění rozsudku. Erlece tak potrestala za to, že si na začátku roku 2008 objednal letenky do jižní Ameriky pro tři muže, údajně jako protihodnotu za provedenou práci na jeho domě. Pak je odvezl do Amsterodamu, odkud trojice odletěla do Limy. Jedinou jejich protislužbou mělo být přivezení kufříku s drahými kameny, které jim na konci peruánského pobytu měl předat jakýsi Peter.

Po celou dobu jejich dovolené v Peru s nimi byl v kontaktu a dokonce jim poslal i nějaké peníze. Těsně před návratem do Evropy je skutečně kontaktoval muž představující se jako Peter a dal jim kufřík pro Erlece. Při kontrole na limském letišti však celníci v kufříku nalezli různé předměty, ve kterých byly poukrývány více tři kilogramy kokainu. Pašeráci byli zadrženi a posléze předáni českým úřadům. Mezinárodní rozsah ztěžoval vyšetřování případu, ale i tak byl Erlec, jako najímatel pašeráků, vzat loni v dubnu do vazby, kde byl až do pátečního rozsudku.

V případu figuruje i jméno Igora Kubalíka, na kterého odsouzený muž přesouvá celou vinu. "On mě podvedl, já jsem mu půjčil peníze na drahé kameny," uvedl před soudem Erlec. Kubalíka však nikdo neznal. Podle všeho měli kurýři přivézt drogy opět do Amsterodamu, kde měly být dále prodávány.

"Protože podle expertů se jednalo o kokain vysoké kvality a cena jednoho gramu této drogy se pohybuje mezi 1200 až 4000 korunami, mohli si účastníci přijít na mnohamiliónovou částku," podotkla v závěrečné řeči dozorující státní zástupkyně Miloslava Zagarová. Obžaloba navíc vyzvedla tu skutečnost, že při vyšetřování odsouzený muž naprosto nespolupracoval a přesouval vinu na ostatní. "Díky sledování a odposlechům však jeho vina je nesporná," dodala Zagarová. Žádala potrestání v dolní části rozpětí trestní sazby, která je v tomto případě 10 až 15 let vězení.

Obhájkyně Božena Hokeová poukazovala na nevěrohodnost svědků. "Vzhledem k dosavadní bezúhonnosti mého mandanta a k nedostatku přímých důkazů žádám plné zproštění viny," zakončila svou závěrečnou řeč Hokeová.

Následné vystoupení Erlece bylo plné emocí, vzlykání a utírání slz, ale také výtek pro postup soudu i policistů při vyšetřování. "Žádám předvolání dalších svědků, potřebuji čtrnáct dnů a seženu vám Kubalíka," vzrušeně nabídl soudkyni muž, který se do Čech z Ameriky vrátil před jedenácti lety. "Jsem psychicky na dně," prohlásil v další části své závěrečné řeči Erlec. Policejní vyšetřování nazval konspirací a promyšlenou zločinnou akcí, při které se na něj domluvili podvádějící policisté s kriminálními živly.

Ve svých vyjádřeních nešetřil ani soud samotný. "Nejsem žádný zločinec, dopouštíte se justičního omylu, stejně jako v padesátých letech," zaútočil zvýšeným hlasem na konec.

Soudkyně uznala všechny body obžaloby a verzi s dovozem drahých kamenů odmítla jako nepravdivou. "Podle doby objednání letenek bylo všechno naplánované mnohem dříve, než se odsouzený vůbec začal o nějaké smaragdy zajímat," ukončila odůvodnění rozsudku. "Jistěže se odvolávám, tady to je jak v nějaké banánové republice a není tu možné dovolat se práva," skočil následně do věty předsedkyně senátu, když ho informovala o možnosti odvolání. To už téměř křičel a zmizela zkroušenost, kterou předvedl při závěrečné řeči. Dokonce ho musela držet justiční stráž a neposlouchal ani svou advokátku. Poté jej eskorta na přání soudkyně odvedla.

Státní zástupkyně se možnosti odvolání vzdala. "Délka trestu je zcela v pořádku, na umístění ve věznici se zvýšenou ostrahou netrvám," vysvětlila Zagarová. Erlecovým odvoláním není rozsudek pravomocný.