"Myslel jsem na to, že by v tom bytě, který nám podle smlouvy patřil, měl jednou bydlet můj syn. Všeho lituji a omlouvám se, strašně rád bych to vrátil zpátky," řekl Bláha. Obžalovaný dále uvedl, že se na jeho jednání podepsaly léky, na kterých byl závislý, v kombinaci s alkoholem. "Byl jsem ve stresu a měl jsem i finanční problémy," dodal.

Bláha podle spisu nejprve vloni 5. listopadu svého příbuzného opilý a pod vlivem léků napadl v jeho pardubickém bytě, kdy se jej snažil donutit ke změně postoje ve vlastnictví bytu. Poškozený v minulosti na základě smlouvy převedl práva k užívání bytu na něj a jeho manželku. Bláha pak byt od bytového družstva odkoupil. Příbuzný ovšem později chtěl byt zpět, a když Bláhovi odmítli, přes advokátku jim napsal, že v bytě bydlí neoprávněně a že smlouva je neplatná. Bláha poškozeného onen večer přivázal ke křeslu, ústa mu přelepil páskou a vyhrožoval mu násilím a likvidací. Také si na zdůraznění výhrůžek z kuchyně přinesl dva nože a kladivo. Muže poté zbil a ustal až po příjezdu policie.

Dne 17. listopadu se pak opět opilý a pod vlivem medikamentů ve svém bytě dostal do hádky a poté i fyzické potyčky s dalším příbuzným. Toho poté několikrát bodl nožem do krku a poškozený vykrvácel. Bláha podle své výpovědi z přípravného řízení nevěděl, že zranění jsou natolik vážná. Poškozenému poskytl laické ošetření a podložil jej dekou, pak z bytu odešel. "Když jsem odcházel, on ještě dýchal. Nevím, proč jsem nezavolal záchranku," řekl Bláha. Dále uvedl, že zamýšlel usmrtit i prvního příbuzného, později si však uvědomil všechny důsledky svého jednání a odjel vlakem do České Skalice, kde chtěl spáchat sebevraždu. "Tam mě ale zastihla noc, tak jsem chtěl přespat v penzionu," dodal obžalovaný. V penzionu jej zatkla policie.

"Motivem jednání pachatele je zřejmě snaha získat pro sebe byt, který mu poškozený původně daroval, ale poté, co se pachatel rozvedl se svou manželkou, tak chtěl ten byt získat zpátky a vedl kvůli tomu soudní spor," řekl státní zástupce Milan Vacek. Bláha čelí obžalobě z vydírání a vraždy, za což mu hrozí v případě prokázání viny až 15 let vězení.