Kořeny nesoucí pětatřicet metrů vysoký kmen nevydržely prudké poryvy bouře s krupobitím, která se odpoledne jihomoravskou metropolí přehnala. Javor dlanitolistý se skácel na chodník mezi lavičky v nejfrekventovanější části parku, v místě u vstupu do Lužánek z Lidické ulice.

Kolem starého javoru přitom procházely denně při cestě do parku tisícovky Brňanů, na místo s oblibou chodí odpočívat důchodci a hrají si tam často maminky s malými dětmi. V okamžiku pádu stromu jakoby zázrakem nikdo kolem neprocházel.

"Javor měl uvnitř uhnilou dutinu, prudký větrný poryv ale nevydržely jeho kořeny," řekl agentuře Mediafax správce parku Pavel Maleňák z podniku Zeleň města Brna. Dodal, že jeho podnik již dříve žádal o povolení strom skácet. "Nedostali jsme ho," konstatoval.

Slova správce potvrdil i dělník, který společně s kolegy strom motorovou pilou rozřezával na části. "Strom byl zřejmě více než sto let starý, uprostřed kmene byl místy dutý," řekl.

Pád stromu uprostřed města letos zažil Zlín, kde dvacetimetrový kmen zabil nedaleko zastávky městské dopravy dva dvanáctileté školáky a čtyři lidi vážně zranil. Policie po tragédii obvinila tři pracovníky zlínského magistrátu, kteří měli veřejnou zeleň ve městě na starosti. "Vzhledem ke svému vzdělání, znalostem a funkci mohli tragédii zabránit. Hrozí jim tři až deset let vězení," řekli novinářům zástupci zlínské policie s tím, že vyvrácený strom byl v havarijním stavu již deset let.