"Začíná se projevovat ekonomická krize a mnoho lidí vidí jako východisko uplatnit se v řadách policie. Hlásí se k nám více zájemců o službu než v dřívějších měsících a tento příliv lidí by se měl projevit koncem letošního roku," řekl Maštera. "Od začátku roku registrujeme 700 zájemců, loni to bylo za celý rok 1200 osob. V současné době máme po testech 200 nových policistů připravených k nástupu do služby, další jsou ve výcviku" uvedl Miroslav Maštera.

"Po psychotestech a zdravotních testech zůstává jen 48 procent přihlášených zájemců o službu u policie. Na psychotesty nyní klademe velmi vysoký důraz a každý druhý nováček na nich ztroskotá," řekl policejní prezident Oldřich Martinů. "Naopak u zdravotních testů se požadavky snížily, velkým problémem již nejsou tak jako v minulosti ploché nohy nebo alergie, která se dá potlačit léky. Problémem nejsou dioptrie, ne každý policista bude působit v terénu, a brýle proto nejsou překážkou," dodal Martinů.

Díky přílivu nováčků budou mít do konce roku krajská ředitelství policie plný stav a pro některé zájemce o službu už nebude v krajích uplatnění. "Jednáme s Prahou a Středočeským krajem o výpomoc. Těm lidem se dá záruka, že po třech až čtyřech létech služby v Praze nebo ve Středočeském kraji se mohou vrátit do kraje, odkud pocházejí," řekl Maštera. "Pro nás to bude potom jedině výhodné, protože se nám budou vracet policisté, kteří budou mít již dostatečnou praxi. Pro všechny bude v Praze zajištěno dostatečně kvalitní ubytování," uvedl Maštera.

Západočeský policejní ředitel Maštera však dodal, že přílivem nováčků se ovšem neřeší generační problém u policie. Chybějí zkušení policisté s delší praxí. U policie nyní slouží 88 procent osob, které vstoupily do služebního poměru až po roce 1989.