Extremista, kterého zadržela policie při středeční demonstraci v Karlových Varech, je už na svobodě a podle informací policie nebude stíhán. Mladíkovi ještě nebylo 18 let a jeho čin je pouze přestupkem, řekla ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí tamní policie Zdeňka Papežová.

Protestní pochod zhruba 80 příznivců extremistického hnutí zastavil ve středu večer kordon policistů zásahové jednotky, posílený o psovody, kriminalisty a členy antikonfliktiního týmu. "Policisté situaci monitorovali a zabránili možnému porušování zákona. Při akci se nikdo nezranil, škody na majetku nevznikly,"upřesnila Papežová.

Podle jejich slov policisté zadrželi jednoho mladistvého, který byl podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a kterého později propustili.

Protest, který se ve středu konal také v Brně na náměstí Svobody, byl odezvou na domovní prohlídky lidí, kteří jsou podezřelí z organizování neonacistického hnutí. Policejní razie se konaly na několika místech republiky v úterý, ve středu kriminalisté deset zadržených extremistů v Brně obvinili. Ve čtvrtek navrhl státní zástupce vzít do vazby pět ze zadržených.

"Středeční pochod extremistů v Karlových Varech byl protiprávní, policie zakročila a shromáždění se tak neuskutečnilo. Policie bude vždy připravena dokumentovat a zabránit takových protiprávním jednáním," řekl ve čtvrtek v Plzni pro Mediafax policejní prezident Oldřich Martinů. "V pátek by měla v Brně proběhnout tisková konference, kterou uspořádá státní zastupitelství, kde se budou poskytnuty informace k případu deseti zadržených extremistů. Až do té doby bylo na celou vyhlášeno přísné embargo," řekl Martinů.