Jak uvedla svědkyně, šlo o klasickou potyčku. Do baru přišli 18. června 2008 dva mladíci a posadili se ke stolu. Valajanis podle obžaloby polil dívku sedící u vedlejšího stolu pivem a tím celý incident začal. Dívky se totiž zastal poblíž stojící muž a požádal obžalovaného a jeho kamaráda, aby si přesedli k jinému stolu. „Pak na sebe začali křičet a strkat do sebe, obžalovaný vzal skleněný popelník a začal se jím ohánět, když jsem mu ho vytrhla, popadl další a pak měl najednou v ruce šroubovák,“ líčila očitá svědkyně. Ještě než Valajanis šroubovákem zaútočil, jeho kamarád poškozeného strhl na zem a obžalovaný jej zalehl. Pak dle soudu začal bezmyšlenkovitě bodat do okolí hlavy napadeného. Když barmanka zavolala policii, Valajanis se zvedl a z baru odešel. Středně těžce zraněného muže pak převezla záchranka do vinohradské nemocnice.

„Soud měl k dispozici poměrně kvalitní důkazy. Kromě výpovědi poškozeného a očité svědkyně, obžalovaného usvědčují jak záběry z bezpečnostní kamery, tak i znalecký posudek a další zajištěné stopy,“ vysvětlil soudce Stanislav Králík. „Dle názoru senátu je úplně jedno, zda obžalovaný potyčku vyprovokoval nebo ne. Důležité je, že to byl on, kdo vedl agresivní útok šroubovákem. Muselo mu být jasné, že když začne bodat šroubovákem do oblasti hlavy, může dotyčného lehce usmrtit,“ odůvodňoval rozsudek soudce. "I podle znaleckého posudku z oboru zdravotnictví vyplývá, že pokud by se útočník trefil například do oka nebo do spánku, napadený by jistě zemřel," podotkl.

Zatím co státní zástupkyně navrhovala pro Valajanise za pokus o vraždu třináctiletý trest, jeho obhájce tvrdil, že se pouze bránil útoku ze strany poškozeného. Navrhoval tedy překvalifikovat trestný čin vraždy ve stádiu pokusu na ublížení na zdraví.

„Soud musel také přihlédnout k přitěžující okolnosti, že obžalovaný byl již v minulosti několikrát soudně trestán a v době činu byl v podmínce,“ konstatoval závěrem předseda senátu. Protože se obhájce Valajanise na místě odvolal, případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze. Pokud by však policie mladíka, který se dle státní zástupkyně ukrývá v cizině, dopadla, Valajanis může požádat o obnovu řízení, kterého se neúčastnil.