Český celek postihla před utkání citelná ztráta, protože při rozcvičce si kapitán Nocar přivodil těžký výron v kotníku a kvalifikace pro něj předčasně skončila. Naopak po téměř dvou letech opět oblékl reprezentační dres pivot Juříček. Domácí sice poslal ve čtvrté minutě do vedení Sklenák, ale poté se jim dlouho tolik nedařilo. Kvůli nedůrazné obraně dovolili soupeři dostat se do tříbrankového vedení, které zlikvidovali až v polovině první půle. Po trefě Zdráhaly za stavu 9:9 si hosté vzali oddechový čas.

Obávaný český kanonýr Jícha se poprvé prosadil ze hry až ve 22. minutě, kdy po dlouhé době poslal české mužstvo do vedení. Závěr prvního poločasu patřil domácím, po dvou tyčkách dvakrát skóroval Mičkal a Češi strávili přestávku se čtyřgólovým náskokem. K němu jim velmi pomohl výtečný gólman Štochl, který dostal přednost před Galiou. Český brankář si držel více než padesátiprocentní úspěšnost zákroků a svými zásahy uklidnil spoluhráče.

Po změně stran domácí výběr svůj náskok navýšil, ovšem Portugalsko se snažilo důležitý zápas ještě zdramatizovat. Češi svého soka ale blíž než na čtyři zásahy nepustili, i když často hráli v oslabení. Liptákovu výběru stačí k postupu na ME porazit příští týden na domácí půdě v Praze celek Lotyšska. Ještě předtím však nastoupí v neděli v Lyonu proti olympijským vítězům z Francie, které na podzim v Brně Češi zdolali. Kvalifikaci zakončí v sobotu 20. června v Portugalsku.

Kvalifikace házenkářů o postup na ME:

ČR - Portugalsko (16:12)
Branky ČR: Filip 8, Zdráhala 7, Jícha 7/2, Juříček a Mičkal po 3, Horák a Sklenák po 1. Nejvíce branek Portugalska: Solha 9/4, Tavares 6, Magalhaes 4.