Asi 120 mladých lidí se shromáždilo v Brně ve středu v šest hodin večer na náměstí Svobody kolem morového sloupu. Jejich oblečení a vizáž připomínaly příznivce neonacistických uskupení. Situaci sledovalo a dokumentovalo asi dvacet novinářů a dva uniformovaní policisté, v davu byli rovměž policisté v civilu.

Průvod se po krátkém vyčkávání vydal se z náměstí Svobody Kobližnou ulicí k Cejlu, kde bydlí převážně Romové.

Za demonstranty se objevili policejní těžkooděnci, kteří průvod doprovázeli. Ti poté přehradili vstup do Bratislavské ulice na křižovatce s ulicí Příční, kde je vazební věznice, ve které jsou podle dobře informovaných zdrojů Mediafaxu zatčení radikálové drženi. Tam je velitel policejního zásahu vyzval k uvolnění zablokované vozovky. Demonstranti ustoupili na chodník, krátce poté je vyzval jejich vůdce, aby se v klidu rozešli, což přítomní učinili. V té chvíli jich bylo asi 150 a skandovali hesla: "Pusťte bratry domů!", "Svoboda!" a "Odpor, odpor!"

Jeden z mluvčích do megafonu prohlásil, že "systém nás může perzekuovat, jak chce, ale nás nezastaví".

Protest byl odezvou na domovní prohlídky lidí, kteří jsou podezřelí z organizování neonacistického hnutí. Policejní razie se konaly na několika místech republiky v úterý, ve středu kriminalisté deset zadržených extremistů v Brně obvinili. Pokud by soud podezřelé uznal vinnými z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, mohou jít do vězení až na osm let.