Pedagog podle mluvčího banky pracoval jako úředník ve společnosti několik let do roku 2007 a měl na starosti práci s částí dat v centrální databázi klientů. Před dvěma lety začal působit ve školství.

Část z uvedených dat se objevila na veřejně přístupných stránkách na internetu a měla obsahovat jména, adresy i čísla a výše kont desítek klientů. "O jaký druh dat přesně jde, nemohu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit. Viděli jsme strukturu dat a podle našeho názoru neobsahují nic nebezpečného. Nicméně považujeme za důležité, aby policie prověřila, zda opravdu nejde o trestný čin," řekl ve středu agentuře Mediafax Měšťánek.

Z údajů podle jeho slov nelze zcela jednoznačně říct, že by šlo o data ČSOB. "Rozhodně ale platí, že pokud by pan Kružík použil upravená data, která by měla původ v ČSOB, pak by zřejmě šlo o trestný čin jednotlivce, který zneužil oprávněného přístupu k části dat v době, kdy pro nás pracoval," uvedl mluvčí. Banka podle něj v této věci podala na někdejšího zaměstnance před několika dny trestní oznámení. Peněžní ústav na únik dat zhruba před dvěma měsíci upozornili někteří klienti.

Kružík ve středu nebyl k zastižení, nezvedal ani telefon. Podle rektora Vysoké školy Polytechnické v Jihlavě Ladislava Jirků se škola možným problémem s únikem dat začala zabývat až na popud banky. "Pedagog měl použít k učebním účelům pro své studenty informatiky část reálných bankovních dat. Ta pozměnil, upravil a použil pro výpočty a příklady v rámci výuky a umístil je pro studenty na web. Každopádně měl pracovat s fiktivními daty a příklady si vymyslet," uvedl rektor.

Podle jeho informací škola po dohodě s bankou data ihned z webových stránek odstranila. K úniku osobních nebo jinak citlivých a zneužitelných údajů ani k trestnému činu ale údajně nedošlo. Proto nebyl učitel podle rektora Jirků nijak potrestán. O tom, že případ vyšetřuje policie, rektor nevěděl.

Pokud by se podezření ze zneužití dat potvrdilo, hrozilo by pedagogovi a někdejšímu bankovnímu úředníkovi až pětileté vězení.