Běh na 800 metrů obohatí Keňan Asbel Kiprop, který získal na olympijských hrách v Pekingu stříbro v běhu na 1500 metrů, ale pokud se potvrdí diskvalifikace Rašída Ramzího, bude zlatý. "Kiprot předvádí letos úžasné výkony, je to největší půlkařský talent současnosti. V Ostravě však poběží také bronzový z Pekingu Alfred Kirwa Yego," řekl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Do Ostravy se vrátí také mistr světa z roku 2005, překážkář Bershawn Jackson z USA. "Vyhrál v neděli na mítinku v Eugene, přestože strašně zakopl na druhé překážce," řekl Juck. Negativní vzpomínky na Ostravu si chce spravit dvojnásobná mistryně světa na 100 metrů překážek Michelle Perryová z USA, která byla v roce 2007 diskvalifikovaná. I ona vyhrála v Eugene a v Ostravě chce útočit na rekord mítinku 12,65 sekundy. Perryová nahradí původně avizovanou Lolo Jonesovou. "Její zdravotní problémy se nepodařilo vyřešit a ona sama neví, zda stihne americkou kvalifikaci," vysvětlil Juck.

Čtvrtou hvězdou bude čestný host mítinku Wilson Kipketer z Dánska. "Představíme ho spolu s Jarmilou Kratochvílovou, budou tam tedy oba aktuální světoví rekordmani na 800 metrů," řekl Juck a dodal, že ještě týden před startem mítinku jedná s dalšími atlety. "Ve hře jsou ještě dvě velká jména," prozradil.

Na Zlaté tretře má startovat deset mistrů světa, deset olympijských vítězů. Hlavní hvězdou bude nejlepší světový atlet roku 2008, trojnásobný olympijský vítěz Usain Bolt z Jamajky. Zlatá tretra se v Ostravě koná 17. června.