Sezóna 2008/09 minulostí. Jaká byla?

Sezóna to byla bezesporu zajímavá. Mezi prvoligovou elitou chybělo jedno velké jméno. Ostravská Mikeska, tradiční účastník 1. futsalové ligy, nedokázala pro sezónu 2008/09 uchovat prvoligovou příslušnost a společně s outsiderem nejvyšší soutěže z Hodonína se poroučela do 2.ligy. Z té se naopak mezi dvanáctku nejlepších vrátil brněnský Helas, který si postup vybojoval v posledním kole, když zdolal svého rivala Tango Brno. Druhým postupujícím pak byl SK Olympik Mělník.

Oba nováčci v sezóně obstáli. Jako cíl oba týmy uvedly záchranu v soutěži. A oba celky své cíle splnily. Olympik Mělník nakonec obsadil desátou příčku. Ještě lépe si vedl brněnský Helas, jenž se nejen zachránil, ale po základní části obsadil vynikající pátou příčku a s předstihem si zajistil účast v play-off.

Mistrovský titul pro tuto sezónu obhajoval tým FK Era-Pack Chrudim. Už tak kvalitní tým posílila před sezónou dvojice reprezentantů. Z chorvatského Splitu Lukáš Rešetár a z Jistebníku Tomáš Sluka. Era-Pack v průběhu sezóny jasně potvrzoval roli vysokého favorita a jako první celek v historii vyhrál základní část bez ztráty jediného bodu.

Možná nejblíže ke ztrátě byla Chrudim v utkání s Jistebníkem, který v letošní sezóně nepotvrdil pozici historicky nejlepšího týmu 1. futsalové ligy. Jistebník vstoupil do sezóny s omlazeným kádrem a novým hlavním sponzorem. A sezónu začal výborně. Poté však přišla série jedenácti utkání bez vítězství a tým se rázem potácel na sestupových příčkách, ze kterých se „fialky“ dostaly až v posledních kolech. V závěru základní části se Jistebník potkal s vynikající formou, když zvítězil ve čtyřech z posledních pěti utkání a jen souhrou okolností a zajímavých výsledků se týmu nakonec nepodařilo proklouznout do play-off.

Již před play-off bylo rozhodnuto o dvojici sestupujících týmů. Bronzový medailista ze sezóny 2007/08, tým SK Kladno, se poroučel o soutěž níže především díky tragické první polovině sezóny. Druhý sestupující byl po roce opět z Ostravy. Ostravské VŠB obsadilo poslední příčku a pro příští sezónu už tak čest Moravskoslezského kraje, ještě nedávno bašty futsalu, bude zachraňovat již pouze náš tým z Jistebníku.

Opačné starosti měly naopak týmy ve druhé lize. Zatímco Tango Brno si účast v nejvyšší soutěži zajistilo suverénně a s velkým předstihem, druhý postupující musel o nejvyšší soutěž bojovat do posledního kola. Úspěšnější byli nakonec Klokani Vršovice, kteří za sebou nechali tým Plzně.

Ligový ročník již tradičně gradoval v play-off. V něm však k žádnému velkému překvapení nedošlo. Mladá Boleslav postoupila ve dvou zápasech přes Helas Brno. Stejný kousek se povedl Chrudimi v souboji s Pardubicemi. Týmy Benaga a Eco Investmentu si postup do semifinále zajistily až ve třetím rozhodujícím utkání. V semifinále byla paradoxně jednoznačnější série mezi Eco Investmentem a Benagem. Eco Investment rozhodl o postupu do finále v nejkratším možném termínu, když Benago smetl 3:0 na zápasy a to navíc s celkovým skóre 19:6. Naopak obhájce titulu z Chrudimi se s postupem do finále řádně nadřel, když musel otáčet sérii s Mladou Boleslaví až v pátém rozhodujícím utkání. Opakovalo se tak loňské finále mezi týmy Chrudimi a Eco Investmentu Praha. Celá série proběhla před kamerami České televize. Drama se však nekonalo. V domácím prostředí hráči Era-Packu svého soupeře dvakrát vysoko přestříleli (8:1, 6:0). Ve třetím finále, na půdě soupeře, se pak po těsné výhře v poměru 4:3 mohli radovat ze zisku dalšího titulu.