Malkovich přijede do Karlových Varů, aby zde převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V rámci Pocty Johnu Malkovichovi budou na festivalu uvedeny dva filmy, na jejichž produkci se Malkovich podílel, thriller Tanečník seshora dokument Cesta domů. Snímek Tanečník seshora byl zároveň Malkovichovým režijním debutem.

John Malkovich se původně chtěl stát ochráncem přírody a proto začal studovat ekologii. Zanedlouho ale přestoupil na studium dramatického umění. V roce 1976 založil se spolužáky avantgardní divadelní soubor Steppenwolf Theatre Company, na jehož inscenacích významných dramatických děl moderních autorů se podílel jako herec, režisér a výtvarník.

Hned první filmová role slepého Willa v dramatu Místa v srdci mu v roce 1984 vynesla nominaci na Oscara. Ve stejném roce slavil vedle Dustina Hoffmana úspěch na Broadwayi v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího. Za televizní verzi tohoto díla obdržel o dva roky později cenu Emmy.

Mezinárodní popularitu získal ale až rolí intrikánského a záletnického vikomta Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti.

V roce 1998 spoluzaložil produkční společnost Mr. Mudd, pod jejíž hlavičkou vznikl snímek Přízračný svět, uvedený v hlavní soutěži na 36. ročníku karlovarského festivalu.