„Bohužel, kvůli limitu cizinců v ukrajinské lize je mé působení v Šachtaru nejspíš opět nemožné. Klub sází na Brazilce v útočné fázi a do branky proto už třetí sezonu bude stavět domácího borce,“ vysvětluje Jan Laštůvka. Když do Šachtaru přišel po mistrovské sezoně z Baníku Ostrava, vše šlo podle plánu. Byl jasnou jedničkou, získal dva ukrajinské tituly, hrál Ligu mistrů proti Barceloně, AC Milán, Interu Milán či Celtiku Glasgow.

Jenže po zavedení limitu cizinců musel Laštůvka hledat jiné angažmá. Předtím však vždy se Šachtarem prodloužil smlouvu, aby za něho v případě přestupu mohl požadovat vysoké odstupné. A tak Laštůvka vystřídal Fulham, Bochum a naposledy West Ham United. „Byly to užitečné štace. Naposledy ve West Hamu jsem sice byl celou sezonu dvojka a chytal jen jeden zápas v Anglickém poháru, ale i tak mi to hodně dalo,“ podotýká Laštůvka. „Viděl jsem jednoho z nejlepších anglických brankářů v akci. Robert Green je opravdový talent. Navíc jsem trénoval s Luďkem Mikloškem a myslím, že jsem udělal na trénincích s anglickými důraznými hráči velký výkonnostní skok,“ přiznává.

Celý červen stráví Laštůvka doma s rodinou a pak začne vyjednávat o další budoucnosti. „Ve West Hamu mám smlouvu do 30. června, takže mám teď volno. A v červenci se uvidí. Měl bych se hlásit v Šachtaru, ale nemyslím si, že bych se tam mohl vrátit. Už bych hlavně rád někam přestoupil, West Ham měl taky zájem, ale Šachtar za mě požaduje vysoké odstupné,“ dodal Laštůvka.