Scénář jejich postupu byl vždy stejný a odehrával se převážně v noci nebo v časných ranních hodinách. Organizátorem a zároveň hlavním aktérem všech vloupání byl sedmatřicetiletý muž z Nového Jičína. Postupně navštívil prodejny v Kelči, Životicích u Nového Jičína, v Kladerubech, Choryni, Zubří, Poličné, Mikulůvce, Brankách na Moravě, Zašové, Huslenkách, Halenkově, Valašské Polance a Miloticích nad Bečvou.

"Aby se do obchodů dostal, neváhal rozbíjet okna, páčit a trhat dveře, vylištovat skla ve dveřích, přestřihnout ocelové mříže nebo třeba vyšroubovat pojistky přívodu elektřiny. Potřebné nářadí si vozil s sebou v batohu. Na lupy jezdila dvojice mužů vozidlem značky Citroen Berlingo. Starší z pachatelů z auta vystoupil a šel krást. Druhý, čtyřiatřicetiletý muž s autem odjel a čekal na telefonický signál, že se může vrátit a odvézt komplice i s nakradeným zbožím," popsala Brousilová.

Z napadených prodejen a obchodů s potravinami mizely především cigarety a alkohol nejrůznějších značek, ale také třeba elektronika, cukrovinky, žvýkačky nebo propisky. Pachatelé vyhledávali zboží, které mohli dále zpeněžit. Nakradené věci většinou hned na druhý den rozprodávali v Ostravě. Cena, za kterou zboží udávali, byla značně podhodnocená. Za měsíc řádění dvojice pachatelů připravila majitele obchodů o víc než 450 tisíc korun.

"Osudným se jim stal uplynulý čtvrtek, kdy je policie zadržela přímo při pokusu o vloupání do obchodu v Lidečku. Kriminalisté zjistili, že tato dvojice páchala majetkovou trestnou činnost nejen na Vsetínsku, ale i na Novojičínsku a Přerovsku. Sedmatřicetiletý muž byl v minulosti již šestkrát ve vězení. Jeho cesta z policejní cely vedla proto přímo do vazební věznice. Mladší z povedené dvojice má za sebou podmíněné odsouzení a je tedy stíhán na svobodě.

Oba muži byli obviněni z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci. Pokud jim soud vinu prokáže, mohou strávit za mřížemi až tři roky.