Aktivizace příznivců Dělnické strany brněnským Romům nahání strach. "Teď ve volbách je volilo skoro procento lidí. Hrozně nás to ohrožuje, takto nějak se dostávaly k moci Hitlerovy bojůvky," tvrdili romští aktivisté. Podle prezidenta je zapotřebí, aby se proti rostoucímu extremismu postavily otevřeně místní radnice a samosprávy. "Nevěřím, že neexistuje cesta, pomocí které by starostové rasistické pochody nebo demonstrace nemohli zakázat," řekl Klaus.

Další z Romů si stěžovali na rasovou diskriminaci ve školách. "Moje sedmiletá holčička, prvňačka, přišla minulý týden s brekem domů, že nemůže jet na školu v přírodě. Neromské maminky ve škole v Merhautově ulici sepsaly petici, ve které si nepřejí, aby má dcerka jela s ostatními dětmi do přírody," postěžoval si jeden z romských otců. "To je neuvěřitelné, reagoval šokovaný Klaus. Prezidentova manželka vzápětí požádala otce, aby jí o případu dopodrobna napsal. "Nechám to prošetřit," slíbila.

Romové si prezidentské delegaci postěžovali také na život v ghettech a aktuální bytovou politiku radnice Brno - střed. "Chtějí nás vystěhovat z bytů a proměnit je v luxusní bydlení pro bohaté," volali na Klause.

Prezident s manželkou Romům vzkázali, aby hlavně dbali na vzdělání svých dětí. "Musíme je společně dostat do škol a zabezpečit jim vzdělání," zdůraznil Klaus. Dodal, že tudy vede cesta z izolace. Zároveň odmítl experimenty s romskými prvními třídami, které plánují zřídit některé české a moravské obce. "Toto mne mimořádně zlobí, doufám, že takový plán nemůže projít," řekl Klaus.