"U pěti asi třímetrových lip někdo v uplynulých týdnech ulomil celou korunu, u dvou stromků hlavní větev a u jedné boční větve," uvedl Gabzdyl.

Škoda se vyšplhala na čtyřicet tisíc korun a město na neznámé pachatele podalo trestní oznámení. Zároveň žádá obyvatele, kteří si od poloviny května všimli něčeho podezřelého, aby se obrátili buď na oddělení veřejné zeleně novojičínské radnice, nebo na policii. Na lípy si pachatel či pachatelé nevzali pilu nebo jinou pomůcku, stromky ulámali rukama.

Vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Eva Bártková řekla, že i když se s podobným vandalstvím občas setkává, je pro ni čím dál více nepochopitelnější. „Je nám z toho smutno. Lipová alej bude na tomto místě nejen krásná, ale i lidem velmi užitečná, a to například díky zlepšení mikroklima v lokalitě,“ řekla Bártková a dodala, že město počítá s náhradou poškozených stromků, což však přijde na desetitisíce korun.

Místostarosta Milan Šturm (ODS) označil počínání takových lidí za čirý vandalismus a lidskou zhovadilost. „Jde o absolutní neúctu k práci a k přírodě,“ konstatoval místostarosta.