"Devětadvacetiletý řidič nákladního auta oznámil na dálničním oddělení policie v Bernarticích loupežné přepadení," sdělila Stránská. Kriminalistům uvedl, že při bezpečnostní přestávce na parkovišti u čerpací benzinové ce na 58 kilometru dálnice D-1 ve směru na Prahu po něm požadovali tři jemu neznámí muži motorovou naftu z nádrže jeho kamionu.

Když jim ji odmítl šofér vydat, tak jeden z nich k němu přistoupil, vyhrnul si tričko a pohrozil nožem, který měl za pasem a opět žádal vydání nafty. "Zbylí dva komplicové pak z nádrže kamionu odčerpali do plastových barelů pomocí hadice dvě stě litrů nafty v hodnotě šest a půl tisíce korun a potom odjeli," vylíčila sled událostí policejní mluvčí. Poškozený muž případ policistům podrobně popsal a uvedl i popis neznámých pachatelů.

Kriminalisté se po několika měsících prošetřování případu začali domnívat, že se celá událost nestala tak, jak řidič při výpovědi uvedl. "Případ nakonec pro nedostatek důkazů v březnu letošního roku odložili, ale pracovali na něm dál," pokračovala Stránská.

Po zjištění nových informací v květnu znovu řidiče kamionu vyslechli znovu. "Pod tíhou důkazů podvodník přiznal, že si loupež vymyslel," vysvětlila mluvčí. Na benzinovém čerpadle sice byl, ale k žádné loupeži nedošlo. "Naopak, dohodl se s neznámým mužem na prodeji čtyřiceti litrů motorové nafty z nádrže vozidla, za kterou dostal pět set korun," uvedla Stránská.

Teprve později si uvědomil, že se zbylou naftou na Slovensko, kam měl namířeno, nedojede. "Proto se rozhodl pro popsaný podvod," dodala policejní mluvčí.

"Policisté ho sice řádně poučili o jeho právech a zejména pak o jeho povinnostech, přesto před policejním orgánem v přípravném trestním řízení uvedl do protokolu nepravdivou výpověď,"podotkla Stránská.

Policejní komisař mu proto ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření ze spáchání trestného činu křivé výpovědi a nyní je podvodník stíhán na svobodě.


nprap. Zuzana Stránská