Zlínský festival letos ve svém programu uvedl 473 filmů ze 44 zemí. Vyhlášení vítězů jeho 49. ročníku bude moderovat herec Miroslav Etzler. Festivalové ceny ve Zlíně předa Jiřina Bohdalová, Jiří Mádl, Dagmar Patrasová nebo Jiří Mádl.

V programu festivalu byla letos bohatě zastoupena česká kinematografie. V soutěžní sekci věnované hraným filmům pro děti měli domácí filmaři hned dva zástupce. Do výběru byl zařazen rodinný snímek Kdopak by se vlka bál od Marii Procházkové, který zvítězil na plzeňském Finále, i pohádka Peklo s princeznou od Miloslava Šmídmajera.

O Zlatý střevíček v kategorii hraných filmů pro mládež usiluje osm snímků. K největším favoritům patří kanadský film To já ne, přísahám!, který na Berlinale v sekci Generation Kplus porazil snímek Marii Procházkové.

Mezinárodní porota vyhlásí také držitele Ceny města Zlína, což je zvláštní uznání pro hraný film po děti, a nositele Ceny Miloše Macourka v kategorii tvorby pro mládež. O vítězích zlínského festivalu letos rozhodne britský novinář Nick Holdsworth, maďarský režisér Gabor Csupo, koordinátor festivalu pro děti a mládež ve finském Oulu Mika Anttolainen, italský producent Paul John Flint a česká herečka Ivana Chýlková.

Na slavnostním galavečeru bude zveřejněn také vítěz mezinárodní soutěže animovaných filmů pro děti, které se letos zúčastnilo 65 snímků z 20 zemí. Nejsilnější zastoupení zde mělo tradičně Rusko. Diváci však mohli zhlédnout také snímky z Íránu, Kanady nebo Taiwanu.

Zlínský festival dává ve svém programu rovněž prostor začínajícím filmařům. V soutěžní sekci hraných debutů Českou republiku zastupuje Tomáš Řehořek s dramatem Proměny, které prolíná čtyři na první pohled nesouvisející osudy. Součástí filmové přehlídky je také soutěžní kategorie věnovaná zemím Visegradu, v níž se utkaly snímky z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Domácí tvorbu reprezentují dramata Anglické jahody od Vladimíra Drhy a Děti noci od Michaely Pavlátové.